(ВИДЕО) ШПАНЦИТЕ КОНЕЧНО НАДВОР! Можат да шетаат и вежбаат – на отворено:„Среќни сме, се чувствуваме слободно!“

0
1172

Во Шпанија, во последните 24. часа починале 276. луѓе, додека според официјалните извештаи имало помалку од 1.500 ново заразени.
Експертите проценуваат дека Шпанија го преминала врвот на епидемијата и дека владата постепено ги ублажува вонредните мерките. За прв пат после седум недели, возрасните граѓани на Шпанија можат повторно да трчаат и да возат велосипед.
Едно од најстрогите карантини во Европа исто така им бил олеснет и на децата пред седум дена, но количината на време за вежбање на отворено останува ограничена. Повеќето возрасни можат да пешачат или да спортуваат помеѓу 6. и 10. часот, како и помеѓу 20. и 23. часот, пренесува Би-Би-Си.

Италија има најголем број смртни случаи во Европа, а потоа следат Велика Британија и Шпанија.
Во Барселона, тркачите и велосипедистите ги преплавиле патеките покрај плажата, пренесува новинската агенција Ројтерс. Во Мадрид, жителите изразиле олеснување што конечно ќе можат да вежбаат на отворено.
„Среќни сме, се чувствуваме слободни“, рекла Сузана Пиего за Ројтерс, додека Хесус Гутиерез рекол дека е неопходно за физичкото и менталното здравје да им се овозможи на луѓето да се бават со спорт.

Од 14 март, на шпанските државјани им е дозволено да ја напуштат куќата само за да купат храна или лекови, да одат на работа ако работата од дома не е можна или кратко време да го шетаат кучето.
Шпанците на тој начин го искористиле најновото ублажување на карантинот, бидејќи веднаш излегоа на улиците. Забележително е дека луѓето социјално се дистанцираат да ги почитуваат мерките, додека во сообраќајот имало многу малку автомобили.

Извор : Екран