(ВИДЕО) Хан: Договор е постигнат

0
845

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по лидерската средба во кусата изјава соопшти дека е потигнат договор помеѓу политичките партии за надминување на кризата. Тој кажа и дека се договорени и парламентарните избори, но не прецизираше дали е договорено заминување на Никола Груевки од премиерската функција и кави отстапки се направени од двете страни, пренесе А1он.

[youtube height=”500″ width=”600″]https://www.youtube.com/watch?v=ZxsOcST9jEs[/youtube]

-Задоволен сум што политичките лидери постигнаа договор. Та е заеднички успех. Заеднички успех. Земјата ќе напредува во евроатлантските перспективи, рече Хан.

Хан соопшти дека разговарал телефонски со Викторија Нуланд.