(ВИДЕО + ФОТО ГАЛЕРИЈА) Следете ВО ЖИВО: Студентите го окупираа Правниот факултет: ДОЈДИ И ПРИКЛУЧИ СЕ!

0
599

13015002_10204580604829872_4551511_n 13009815_10204580606269908_650681333_o 13010176_10204580602869823_2025514968_o 12986817_10204580615190131_1106785515_o 12980768_10204580609669993_1289481705_o 12991849_10204580612110054_23999759_o 13016633_10204580614270108_159163647_o

Студенти од повеќе младински организации во моментов го окупираат Правниот факултет при УКИМ, по одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да помилува 56 лица. Тие бараат Иванов да си поднесе оставка и повикуваат на мобилизација на сите студенти и професори. Тие влегуваат на предавања во амфи театрите и со разглас скандираат „Дојди и приклучи се“.

Во вчерашните протести против одлуката на Иванов, приведени се 12 демонстранти, а меѓу нив има членови на Студентскиот Пленум.

Видео ВО ЖИВО од окупацијата на факултетот може да следите ОВДЕ