(ВИДЕО) Филипче: Од 26-те заболени пациенти, 17 се во Скопје, а 9 во Дебар

0
1050

– До денеска до 12 часот има вкупно 26 заболени пациенти. Утрово се тестирани десет. позитивни се и тстовите на тројцата кои вчера се тестирале во Жан Митрев и денска во ИЈЗ направени се контролни препроверки кои го потврдиле резултатот. Тоа се пациенти од Скопје, еден кој имал симптоми една недела и чии контакти се мапирани. Се тестираат членовите на нивните семејство.

Потоа фамилија на сопружници кои патувале.

Првиот е сместен на инфективно, сопружниците се на домашно лекување а денеска ќе бидат префлени на инфективната клиника

Патничката која дошла од Холандија  – се интеервуираат сопатниците од авионот кој слетал од Виена (контактирани се и во австриската амбасада).

Од 26-те пациетни 17 се е во Скопје а 9 во Дебар.