(ВИДЕО) УНГАРИЈА НА НОЗЕ: Се протестира против Орбан и контроверзниот закон

0
1375

Унгарците бесни и гневни во голем број излегоа втора вечер на жестоки протести а полицијата се дрзна и дури употреби солзавец.

Причината новиот закон со кој Виктор Орбан „ќе ги мачи“ работниците.

Бројот на прекувремени часови годишно во Унгарија се зголемува од 250 на 400 во новиот закон кој го донесе владеачката Фидес на премиерот Виктор Орбан.

Пратениците на Орбан кои имаат мнозинство во Парламентот изгласаа „робовладетелски закон“.

Следете во живо како е во моментов таму.