(ВИДЕО) ПУТИН ОДЛУЧИ ДА ЈА СРАМНИ ИД – Го испраќа најголемиот носач на авиони за последен удар

0
1591
Владимир Путин ќе го испрати најголемиот воен брод во Сирија и ќе се обиде да ја уништи исламската држава засекогаш.Рускиот претседател во Сирија ќе испрати носач на авион Адмирал Кузњецов со 30 млазни ловци и хеликоптери, во обид да ја уништи терористичката група.

Одлуката на Кремљ е донесена во светлото на злочинот ИД во Бангладеш каде се убиени 20 заложници во еден ресторан и во Багдад каде со автомобил бомба убија 125 луѓе.Овој брод тежок 55.000 тони ќе биде распореден во региоот од октомври до јануари, тври извор за агенцијата Итар Тас.

https://www.youtube.com/watch?v=Mai5CNRj0s4

Се очекува да носачот на авион стигне на Медитеранот оваа есен, каде ќе се поврзе со копнените руски сили кои се веќе распоредени во регионот.

Адмиралот Кузњецов ќе има премногу авиони и хеликоптери за напад.

На него ќе бидат натоварени 15 авиони Су-33 и 15 МИГ-29 како и 30 крилни хеликоптери.

https://www.youtube.com/watch?v=8PE5n-BNUd4

Воздушните напади во коалиционите сили веќе ги доведоа ИД на ивица на колапс, а сите се надеваат дека овој руски обид ќе успее да го уништи она што остана од калифот.

Минатата недела храбрите ирачки сили се вратија од упориштето на ИД во Фалудџ, а борците на ИД стануваат се повеќе параноични, и нивните сили полека осиромашуваат.