(ВИДЕО) ПОМИНА НАЈТЕШКОТО, СЕГА Е ВРЕМЕ ЗА ПРИДОБИВКИТЕ, СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ НА ЗАЕВ: Прмиерот пречекан во Виена како да е балканскиот Нелсон Мандела!

0
1025

Владина делегација предводена од премиерот Заев, а во чиј состав беа и Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за финансии, Драган Тевдовски, како и министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска во Виена оствари средба со Канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц.

Премиерот Заев и канцеларот Курц се согласија дека Република Македонија, односно наскоро Република Северна Македонија и Република Австрија негуваат одлични билатерални односи и на политички и на економски план.

На средбата премиерот Заев му се заблагодари на својот австриски колега за континуираната поддршка којашто ја добива Република Македонија од Република Австрија години наназад. Истакнувајќи ја посветеноста на земјата за имплементација на договорот од Преспа, премиерот Заев посочи дека истовремено Република Македонија е силно насочена кон спроведување на реформи во повеќе области.

Од своја страна, канцеларот на Република Австрија Себастијан Курц ја поздрави храброста на премиерот Заев но и на целата земја за потпишување на Преспанскиот договор. Тоа, како што рече канцеларот Курц е најдобрата вест за регионот, но и за цела Европа.

Истовремено, канцеларот Курц посочи дека за Република Австрија од стратешки интерес е регионот на Западен Балкан што поскоро да се интегрира во Европската Унија.

По билатералната средба премиерот Заев и канцеларот Курц одржаа заедничка прес-конференција. На неа Претседателот на Република Македонија, Зоран Заев посочи дека Австрија е еден од најголемите пријатели на Република Македонија и на економски план, бидејќи е еден од најголемите инвеститори. Како што истакна премиерот Заев во земјава, во моментов работат 45 австриски компании.