(ВИДЕО) ПЛАВУШАТА ВО ВМРО ДПМНЕ СО НАЈМНОГУ АКЛ: Треба да се вратиме во собрание!

0
1319

ВМРО-ДПМНЕ веќе три месеца не учествува во работата на законодавниот дом. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, во декември изјави дека нема да учествуваат на седниците со оглед на тоа што 12 отсто од пратеничката група е во притвор.

Мицковски вчера во интервју за Радио Слободна Европа кажа дека математичкиот услов т.е за пуштање на пратениците од притвор е задоволен, сега се чека на политичкиот услов за што ВМРО ДПМНЕ дополнително писмено ќе доставела барање до владата, но не откри какви се тие политички барања.

Тој најави дека веднаш штом се вратат прво што ќе направат е барање за интерпелација на владата.