(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО – ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ ГО ЦЕНАТ ЗАЕВ ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ : МАКРОН МУ СЕ ПОКЛОНИ НА ЗАЕВ ПРЕД ЕЛИСЕЈСКАТА ПАЛАТА ВО ПАРИЗ!

0
1177

Францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите.

„Вашата земја заслужува да ги почне преговорите без одложување“, изјави Макрон вечерва на средба со премиерот Зоран Заев во Париз.

Заев е на вечера со францускиот претседател.  Дел од владината делегација се вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи. Се одбележуваат 28 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу двете земји.

Пред ветото од Бугарија, Македонија се соочи со вето од Франција. Оваа земја не дозволи Македонија и Албанија да ги почнат преговоирте.