(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ ВО КОНГРЕСОТ: ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО СО РЕПЕТИРАНИ ПИШТОЛИ ЈА БРАНЕШЕ ВРАТАТА ПРЕД СОБРАНИСКАТА СЕДНИЦА ВО КОНГРЕСОТ

0
792

Повеќе полицајци се повредени, а најмалку еден е пренесен во болницата, јави Си-Ен-Ен.

Дел од американските медиуми јавија дека една жена е повредено од огнено оружје.

Претходно, полицијата претходно ја заклучи зградата на Капитол и почна да ги изведува надвор демонстрантите, а пратениците се евакуирани и одведени на безбедно место.

Американскиот претседател Доналд Трамп издаде наредба Националната гарда и другите федерални безбедносни служби да се вклучат во обезбедување на Капитол.