(ВИДЕО) НАЦИОНАЛИСТИЧКИТЕ ЛУДАЦИ, ГРЧКИТЕ ЌОСИЊА И ВМРОВЦИ НАПРАВИЈА НЕВИДЕНА ХАВАРИЈА ВО АТИНА, ТОТАЛНО ЈА ДЕМОЛИРАА : ЗАПАЛИЈА МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ ПРИ ШТО ПОЛИЦИЈАТА МОРАШЕ ДА ГИ РАСТЕРА СО СОЛЗАВЕЦ!

0
667

Грчката полиција искористи солзавец за да ги растури групите на демонстранти кои се собраа пред парламентот во Грција да протестираат против ратификацијата на Договорот од Преспа, пренесува „Ројтерс“.

Неколку илјади луѓе во Атина повторно се собраа на протест, а ситуацијата ескалираше во 21.30 часот, кога демонстрантите тргнаa кон зградата на парламентот со запалени факели, поради што полицијата мораше да искористи солзавец за да ги разбие групите.

Грчките медиуми објавија и кратко видео на кое може да се забележи како демонстрантите го палат македонското знаме.