(ВИДЕО) Костадинов : Предметот против Јово Вангеловски ја потврдува потребата од Законот за ЈО и реформи во правосудството

0
828

Изјава за медиуми, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ

Информациите дека Јавното обвинителство отворило предмет против Јово Вангеловски заради тоа што намерно држел предмети во фиока, уште еднаш ја потврдува потребата од суштинските рефомри во правосудството што ги преземаме.

За потсетување, Јово Ванглеовски познат во јавноста и како Јово Превара е поранешен претседател на Врховниот суд, кум на Трајко Вељановски кој е меѓу обвинетите за 27 април.

Еве зошто извршителот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена го кочеа носењето на Законот за Јавно обвинителство. Ете зошто Мицкоски и неговите пајташи протестираа против правдата.

Со законот за јавно обивнителство отворена е можноста надлежните институции да утврдат дали Вангеловски намерно криел предмети свесно и намерно ја опструирал правдата.

Разликата е јасна.

Додека извршителот Мицкоски го брани криминалот на неговиот шеф Груевски, СДСМ создава услови за независни институции и правда.

Додека ВМРО-ДПМНЕ ги блокира интеграциите СДСМ и Зоран Заев ја обезбедуваат европската перспектива на државата.

ВМРО-ДПМНЕ е за изолација, ние сме за интеграција.

Мицкоски може да протестира против правдата но криминалот на неговиот шеф Груевски и криминалот на неговите сопартијци нема да го одбрани.

Следуваат реформи во судството, ќе има одговорност за сите криминали и незаконски постапки, без разлика колку и тоа да не му се допаѓа на извршителот Мицкоски.