(ВИДЕО) ИСПОВЕСТ НА ЗАЕВ ЗА НОВА: Имав 13 удари по главата, цел живот ќе ги паметам напаѓачите, изгледаа како зомбија, но не ме убија затоа што немаа доволно храброст, се изненадија од нашиот отпор!

0
958

27 април 2017 година е најголемата црна дамка, не само во историјата македонската демократија, туку и во модерната европска историја, која не памети злосторство од таков карактер. Обидот за убиство на демократијата беше пропратен и со обид за убиство на демократски избраните претставници, меѓу кои освен Зијадин Села главна мета беше и тогаш мандатарот за состав на новата влада, Зоран Заев.

Во интервју за Топ Тема, Заев говори за тоа како тој лично го доживеал овој атак. Во разговорот со Борјан Јовановски тој открива дека ова е третиот во серијата обиди тој да биде убиен.

Видеото и интервјуто ќе може да го погледнете на овој линк ОВДЕ