ВИДЕО: Илјадници Албанци побараа оставки од владината коалиција

0
1292

besa pr

Со извици против лидерот на ДУИ, Али Ахмети и со пароли со кои побараа оставки во владината коалиција на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, илјадници албански граѓани се доближија до сцената на мостот „Гоце Делчев“ пред Владата на денешниот марш организиран од 45 политички и невладини субјекти, пренесува А1он.

Граѓаните Албанци со парола порачаа да не се етикетираат како шиптари носејќи го со себе транспарентот „Don’t you Шиптар me“.

На мостот пред Владата се пее албанската химна и се вее знамето со двоглав орел.

[youtube height=”500″ width=”600″]https://www.youtube.com/watch?v=dc_AlPUx7HQ[/youtube]

Извор и Видео А1он