(ВИДЕО) ВОДИТЕЛКАТА НА ТЕЛМА САЊА ВАСИЌ И ДИРЕКТОРКАТА ОД СОРОС ФАНИ КАРАНФИЛОВА – ПАНОВСКА ПРЕД КАМЕРИТЕ НА ТЕЛМА МУ ЕБАА МАЈКАТА НА РЕЖИМСКОТО КУРТОНЧЕ ЦВЕТИН ЧИЛИМАНОВ – Каранфилова-Пановска : Сорос прв и даде кредит на земјава кога најмногу и требаше

0
3935

 

Фондацијата Отворено општество Македонија е создадена во 1992 година. Една од првите работи кои ги има направено Џорџ Сорос за оваа земја е што тој прв и даде кредит во времето кога ниедна финансиска институција не ценеше дека Македонија е кредитно способна држава, во времето на ембаргото од Грција и нафтената криза, изјави вечерва во емисијата „Топ тема“ на Телма, Фани Каранфилова-Пановска, директорка на ФООМ, реагирајќи на констатациите на новинарот Цветин Чилиманов.