(ВИДЕО) Бабиќ: Уметноста е да облагороди, не да ништи и убива

0
1027

Актерот Марин Бабиќ пред демонстрантите и се обрати и на Јелена Жуѓик, која според него, е една од причините поради која бил принуден да го напушти Драмски театар.

– Таа дотична дама никако да сфати дека уметноста кон која што залутала е да го облагороди човека, а не да го ништи и убива човека. Дали таа знае што значи куршум? Поим нема. Сакам да и се обратам: “Џевојко Црногорко, гледај си дијете, јер где че ти душа, да Бог не да никад се не родила, рече Бабиќ.

Тој на организаторите на Шарената револуција им даде предлог, да купат 100 карти за во Театар Комедија и на сред претстава демонстративно да ја напуштат салата.

– Припаѓам на генерација која го памети шаренилото на светот, хипи генерација која имаше парола „Да водиме љубов, а не војна“, рече Бабиќ и им порача на полицајците дека и да удираат со пендрек, три дена боли, четвртио не.

Сакам да и предложам на Шарената револуција уште една точка во нивните барања, промена на избирачкиот модел, едно избирачко место, отворени гласачки листи и конечно вистински луѓе да дојдат на вистинско место, рече пред демонстрантите Бабиќ.

Извор: А1он.мк