ВИДЕО+ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ПОВТОРНО ГИ ПРЕПЛАВИ СКОПСКИТЕ УЛИЦИ: Доста ни е од корумпирано судство кое им слугува на Груевски и неговата клика!

0
989

Демонстрантите од таканаречената „Шарена револуција“ денеска ја офарбаа со боја и зградата на Основниот суд Скопје 1. Фокусот на протестите, како што најавија беше корумпираното и партизирано судство. Тие извикуваа „Нема правда и нема мир“, а пред толпата се обрати мајката ан еден од демонстрантите кој се наоѓа во куќен притвор, Борјан Ефтимов, како и адвокатите Ѕвонко Давидовиќ и Снежана Калеска.

13140739_10208049620136557_1874266810_n-670x503

Доста ни е од селективна правда! Доста ни е од корумпирано судство кое им слугува на Груевски и неговата клика! Доста ни е од судска власт за која највисок „правен“ акт е партиската книшка!, порачаа демонстрантите, откако беше продолжен куќниот притвор на тројца демонстранти.

Протестите на таканаречената „Шарена револуција“ организирани од здружението „Протестирам“ влегоа во четвртата недела. Тие традиционално започна пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје, а продолжија кон судот, а завршија пред Владата.

13140551_10208049619936552_1203174808_n-670x503

13170017_115403575534685_2115945402_o-768x432 pr-620x348 prrr-620x348 ChjK9FbU8AAnR7_ ChjNXLTWYAAvWqY ChjNToaUUAEcWdy 13113362_115492315525811_890274320_o-768x432 13148436_115493258859050_1396692740_o-768x432