(ВИДЕО)Мајката на притворениот демонстрант Борјан Ефтимов до сите родители: Нема зошто да се плашите, излезете и охрабрете ја младината

0
605

Screenshot_9-669x320Не смееме да дозволиме на нашите деца да им биде одземена слободата и затоа сакам да им порачам на сите родители кои од дома не поддржуваат, немате зошто да се плашите, излезете и охрабрете ја нашата младина, рече пред Кривичниот суд, мајката на Борјан Ефтимов кој доби 30 дневен притвор за учество во толпа за протестите на Шарената револуција.

– Охрабрете ја нашата иднина, избор повеќе нема, или ќе живееме во демократија и еднаквост за сите, или нашите деца ќе ни се обраќаат преку Скајп и вибер. Или сите заедно ќе ги вратиме општествените вредности, или нема да ги има, рече Ефтимова.

Таа истакна дека Борјан ќе биде во домашен притвор до 26 мај, односно се додека не му дозволат да се произнесе по делото учество во толпа.

– Апелирам до судот да суди по закон за правдата да победи. Денес стојам пред вас со исправена глава, со чиста мисла и многу, многу горда на мојот син. Успеав да го воспитам моето дете во духот на праведољубивоста и на чесноста, така ме воспитуваа моите родители, така и јас ги воспитувам моите деца. Некому тоа многу му пречи, но навистина, можам само да кажам, тоа е ваш проблем и самите справете се со него. Јас сметам дека треба и така ќе продолжам, рече Ефтимова.

Видеото со обраќањет може да го погледнете ОВДЕ