Вељаноски и пиша на Гошева за законот за СЈО, Зврлески ја подготвува иницијативата за оспорување

0
1429

trajko-veljanoski1

Собранието му испратило мислење на Уставниот суд за законот за специјалното обвинителство, чија уставност ја оспори адвокат од Свети Николе, објави телевизијата „24 Вести“.

Од кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за телевизијата соопштиле дека стручните служби го изработиле мислењето, а генералниот секретар Жарко Денковски го пратил до Уставниот суд.

Како што пренесува „24 Вести“, од кабинетот на Вељаноски не сакале да соопштат детали околу содржината на мислењето.

Испраќањето на мислењето следува откако белгискиот олеснувач во преговорите, Питер ван Хојте вчера на брифинг со новинарите рече дека Уставниот суд поднел барање за толкување на законот за специјалното јавно обвинителство, но некои луѓе во Собранието сметале дека тоа барање не треба да се стави на дневниот ред. Тој истовремено додаде дека „иако законот за специјален јавен обвинител е многу јасен и конкретен, сепак неговата работа е закочена“.

Сè уште е неизвесна и разрешницата на спорот меѓу Советот на јавни обвинители и специјалната обвинителка Катица Јанева околу изборот на комплетниот тим што го предложи таа. Вчера Советот одби да го стави на дневен ред барањето на Јанева за избор на останатите 7 обвинители од нејзиниот тим.