ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СО КРОШЕ ГИ НОКАУТИРА АНТИВАКСЕРИТЕ : ВЧЕРА ВО ЕДЕН ДЕН ВАКЦИНИРАНИ 17. 679 ЛИЦА ПРЕД ДА СТАПАТ НОВИТЕ МЕРКИ

0
577

Во текот на вчерашниот ден е забележан значително зголемен интерес за вакцинација помеѓу граѓаните. 👇
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 17.679 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 8.030 граѓани.
☑️Вкупно се аплицирани 982.645 дози вакцини, а ревакцинирани се 439.048 граѓани.

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

✅ 66% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 63% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 59% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 48% од населението над 50 години имаат примено барем една доза вакцина.

✔️Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста и се намалува шансата од заболување како и смртен исход од болеста.

👉 #ВакцинирајСе без закажан термин.

Фејсбук статус на министерот за здравство,  Венко Филипче.