Вашингтон испраќа „тешка артилерија“, сега да видеме дали Грујо нема да го прими: Хојт Ли в четврток доаѓа во Скопје!

0
696

Во четврток, заменик помошник државен секретар во Стејт Департментот на САД, Хојт Ји, ќе дојде во Македонија. Тема на неговите средби со македонските политичари ќе биде исполнување на договореното во Пржино и за подготовките за спроведување на изборите.

Оваа информација за Алсат М официјално ја потврдија од американската амбасада во Скопје. Инаку, Ји е дел од тимот на Викторија Нуланд, која активно беше вклучена во разрешување на кризата во Македонија.