БУГАРИЈА ГО ПОВЛЕЧЕ СВОЈОТ АМБАСАДОР ОД СКОПЈЕ

0
272

Бугарскиот амбасадор во Република Македонија, Ангел Ангелов ќе остане надвор од државата додека Софија не види знаци на промена. Цинично е да се разговара за проекти со РСМ додека Христијан Пендиков лежи во болница. Ова го изјави министерот за надворешни работи Николај Милков, пренесува БГНЕС. Инаку, министерот Милков претходно денеска беше сослушан на седница на Комисијата за надворешна политика. Претседателката на Комисијата, Екатерина Захариева, на расправата го покани и амбасадорот Ангел Ангелов, од кого народните избраници од прва рака можеа да дознаат за состојбите во РСМ и односот кон тамошните граѓани со бугарска самосвест. Рочиштето се одвива во позадина на бруталното претепување на Христијан Пендиков.

„Доколку РСМ продолжи вака да се однесува, можно е повторно да ставиме вето. Цинизам е да се разговара за проекти за еко-патеки со РСМ додека Пендиков е во болница“, рече Милков.
Ако РСМ сака да продолжи по европскиот пат, мора да ги исполни своите обврски, Бугарија мора само да ја следи оваа реализација, нагласи тој. Милков појасни дека биле отворени за дијалог доколку во РСМ се разговара за проекти за заштита на Бугарите.