БРИТАНСКИОТ ПРЕМИЕР РИШИ СУНАК : ИЗРАЕЛ ТРЕБА ДА ГИ ЗАШТИТИ ОБИЧНИТЕ ПАЛЕСТИНЦИ ДОДЕКА ГО ПРОГОНУВА ХАМАС

0
355

Британскиот премиер Риши Сунак го повика Израел да ги „заштити обичните Палестинци“ додека ги гони милитантите на Хамас одговорни за убиствата на Израелците.

Даунинг стрит потврди дека премиерот разговарал со неговиот израелски колега Бенјамин Нетанјаху вчера, откако се согласил да испрати бродови на Кралската морнарица и надзорни авиони на Кралското воздухопловство за поддршка на Тел Авив по нападот на Хамас.

Портпаролката на владата рече дека за време на телефонскиот разговор, Сунак повтори дека ОК стои рамо до рамо со Израел во борбата против тероризмот и дека Хамас никогаш повеќе не треба да може да врши злосторства против израелскиот народ.

„Имајќи на ум дека Хамас се измеша со цивилното население во Газа, премиерот рече дека е важно да се преземат сите можни мерки за заштита на обичните Палестинци и да се дозволи хуманитарна помош“, додаде таа.Нетанјаху вети дека ќе го „скрши“ Хамас откако неговите борци го нападнаа југот на земјата во саботата и масакрираа стотици луѓе, вклучително и убивање деца во нивните домови и млади на музички фестивал.

Како одговор, израелската армија го уништи појасот Газа со проектили, а се подготвува и копнена офанзива – потег кој најверојатно ќе го зголеми бројот на загинати. Се верува дека во конфликтот веќе загинале близу 3.000 луѓе.Тел Авив во четвртокот соопшти дека целосната опсада на Газа ќе остане во сила додека милитантите на Хамас не ослободат околу 150 заложници киднапирани за време на смртоносниот упад.