БОМБА ОД ЊУЈОРК : ОФИЦИЈАЛНО ТРАМП ОБВИНЕТ ПО СИТЕ ОСНОВИ ВО СЛУЧАЈОТ СО ПОРНО ЗВЕЗДАТА СТОРМИ ДЕНИЕЛС

0
100

Фотографија : CNBC

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп штотуку е прогласен за виновен по сите основи од обвинението во неговото судење за кривично дело „поткуп“ во Њујорк, околу наводите дека фалсификувал деловни досиеја за да го сокрие поткупот на порно ѕвездата Сторми Даниелс пред претседателските избори во 2016 година.

Имено Трамп е првиот поранешен претседател на САД осуден за кривично дело.

Обвинителите во Њујорк првично го обвинија Трамп за 34 кривични дела фалсификување на деловни книги. Обвинителството тврди дека Трамп ги фалсификувал досиејата за да го прикрие незаконското мешање во претседателските избори во 2016 година преку уплата од 130.000 американски долари, правејќи ги обвиненијата за прикривање кривични дела.

Повеќе од шестнеделниот судски процес против наводниот републикански претседателски кандидат беше прво кривично судење во историјата на Соединетите држави против поранешен претседател. Убедувањето на Трамп означува уште еден историски момент, со неизвесно влијание врз претседателските избори во 2024 година.