БОМБА НА ПОРТАЛОТ СДК: НЕ Е ТРАЈКО БОЛКАТА, КОАЛИЦИЈАТА НА СДСМ И ДУИ ЈА ТРЕСЕ ИДНИНАТА НА СЈО

0
1312

ДУИ бара ова СЈО да си згасне по закон и да се формира ново за висока корупција. – Али Ахмети; Катица Јанева; Зоран Заев (Фото: СДК.МК)

Пропаднал и синоќешниот обид на владината седница да биде ставен предлог-законот за Јавното обвинителство на Република Северна Македонија (ЈОРСМ), со кој се вклопува СЈО во него, ама сосе истрагите што ги почна против актуелни функционери, меѓу кои се и Али Ахмети и Бујар Османи. ДУИ смета дека не може СДСМ сам да си ги носи овие законски измени и вели дека деновиве ќе работи на усогласување на ставовите.

Главната пречка во коалицирањето и причина за тензија меѓу коалиционите партнери во моментов не е спасувањето на Трајко Вељаноски и на Љупчо Димовски од притвор од страна на ДУИ, велат во СДСМ, туку тоа што во законот е предложено сите почнати истраги да продолжат кај СЈО.

Повеќе за ова на СДК.МК