БОМБА НА ПОРТАЛОТ ПЛУСИНФО: Ако продолжи со насилието и протестите пред домовите на пратениците, ВМРО ДПМНЕ ризикува да биде забранета како партија која помага тероризам!!!

0
1415

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можела да го загуби правото за дејствување како политичка партија доколку се докаже дека нејзиното раководство стои зад организирањето протести пред домовите на пратениците од владејачкото мнозинство, кои минатата недела го дадоа својот глас за донесување на Законот за употреба на јазиците.

На социјалните мрежи масовно се шират фотографии на кои се пресликани меѓусебните разговори меѓу одговорните во општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ и членството, а јасно е прикажан и начинот како раководството ги повикува своите членови да излезат пред домовите на пратениците од СДСМ и да ја вжештат атмосферата.

Ако овие разговори се докажат како вистинити, аналитичарите потенцираат дека Законот за политички партии строго го осудува партиското дејствување насочено кон насилно уривање на уставниот поредок, поттикнување или повикување воена агресија и разгорување на националната, расната или верската омраза и нетрпеливост, па како што велат, голема е веројатноста партијата на Христијан Мицкоски да го загуби правото за дејствување.

Дел од политичките експерти, пак, велат дека ваквиот начин на протестирање веќе претставува практика во Македонија, па според нив, дури и да се докаже наводното вмешување на опозицијата во организирањето на протестите, сепак никој нема да поведе постапка за воведување забрана за нејзиното дејствување.

Линк до целата сторија ОВДЕ.