БОМБА НА ЛИЛЕ СТЕФАНОВА: При претресот во ОРКА ХОЛДИНГ во 6 часот наутро не пречекаа Михајло и Филимена Маневски?!?!

0
875

Осомничените во случајот „Империја”, скоро секогаш успевале да дознаат што СЈО презема против нив. Надлежната обвинителка за овој предмет Лиле Стефанова, која моментално сведочи во предметот „Рекет”, рече дека истражителите и објасниле дека при претресите извршени кај осомничениот Јордан Камчев, тие подготвени ги пречекале.

– При претресот во 6 часот утрото Јордан Камчев ги пречекал облечен во тренерки. Таму било и лицето Зоран Милевски – Кичеец. Слична ситуација истражителите кажале дека имало и во просториите на „Орка Холдинг“. Канцелариите биле средени и урдни. Таму ги пречекале Михајло и Филимена Маневска – рече Стефанова.

Таа додаде дека со обвинетата Катица Јанева, имало негодување при нејзиното барање да се прифатат поблаги мерки за Јордан Камчев, Сашо Мијалков и другите притворени лица во случајот „Империја”.

На прашање од судијата, дали Стефанова е скарана со некој од обвинетите таа одговори:

– Не сум скарана ама не сум во добри односи со второбвинетата – Стефанова.

На денешното судење наместо обвинителката Вилма Русковска, распитот на сведокот Стефанова го врши обвинителката Гордана Смаќоска.

Стефанова го застапува предметот „Империја“, во кој е осомничен рекетираниот бизнисмен Орце Камчев.По обелоденување на случајот „Рекет“, обвинителката Стефанова информираше дека Катица Јанева побарала осомничените во Империја да ја надоместат штетата и никој од нив да не оди во затвор.

Во Рекет обвинети се поранешната специјална обвинителка Јанева и Бојан Јовановски. Одговараат за злоупотреба на службената положба, примање награда и перење пари.

Судењето за „Рекет”, продолжуваа по неколку одложувања