БОМБА НА ИНФОМАКС : УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ЌЕ СЕ СЛУЧАТ, А ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГИ ГЛАСААТ!

0
993

Жално но вистинито, ама народот веќе се помири со уставните измени кои ни се наметнуваат, не по наша желба.

По завршувањето на празничниот период почна “дипломатската” офанзива на Западот во земјава со цел пренесување на пораката дека е добро, за нашата европска иднина, да ги внесеме Бугарите во Уставот.

Германската амбасадорка, советникот на американскиот Стејт Департмент Дерек Шоле, евроамбасадорот Дејвид Гир, американската амбасадорка Агелер и неколкумина останати кратко и јасно ни кажаа дека треба да се посветиме на “реформи за европскиот пат на државата”, што покрај суштинските реформи значи и уставни измени.

“Капак” на сето тоа беше вчерашната средба на лидерите на албанските партии во Македонија со албанскиот претседател Еди Рама со кој, според изјавите на присутните на средбата, се разговарало за “европската иднина на Макеоднија и заедничката европска иднина на двете држави”. Дополнително Арбен Таравари нагласи дека ниедна албанска партија во Македонија не е против европската иднина на државата, а со тоа не е ниту против уставните измени.

Ние ги прашавме граѓаните што мислат, дали ќе се случат уставни измени и дали пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат за истите иако претходно потпишаа нотарски изјави дека тоа нема да се случи, нотарски изјави кои немаат апсолутно никакво правно значење, но за тоа малку подоцна во текстот.

Најголем дел од граѓаните сметаат дека уставните измени ќе се случат, иако не треба. Мал дел се оптимисти дека опозицијата ќе го одржи зборот и дека нема да гласа за внесување на Бугарите во Уставот, еден дел сметаат дека измените се потребни и ги поддржуваат истите.

Најжално од се беше тоа што голем дел од луѓето рекоа дека воопшто не се заинтересирани дали и какви промени на Уставот ќе се случат, а голем дел не сакаат да зборуваат пред камера поради сопствени стравови, но во приватен разговор со нас велат дека не поддржуваат внесување на Бугари во Уставот и дека ги жалат младите генерации што најверојатно ќе живеат во држава со вештачки идентитет.

Во продолжение мислењето на граѓаните: