БИЛАНСОТ ОД ДИВЕЕЊЕТО НА ОРДИТЕ НА ТРАМП ВО ВАШИНГТОН: 4 МРТВИ ЦИВИЛИ, 15 ПОВРЕДЕНИ ПОЛИЦАЈЦИ, 50 УАПСЕНИ, БАЈДЕН СЕПАК ОФИЦИЈАЛНО ПРОГЛАСЕН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД!

0
946

Иако имаше насилие и влез на насилници во конгресот со што беше прекината работата на конгресот, сепак по неколку часа полицијата и федералната гарда со помош на ФБИ, ДЕА и други федерални агенции успеаја да ги изнесат насилниците од зградата по што конгресот продолжи со седницата на која на крај успеа да ги сертифицира изборите и официјално го прогласи Џо Бајден за победник на изборите.

Сепак крвавиот биланс е 4 мртви цивили, 18 повредени полицајци и над 50 уапсени. Од умрените, една жена е застрелана другите три починале од медицински проблеми при протестите. ФБИ отвори истрага за тоа како се овозможи влез на протестантите во конгресот и ќе се апсат најрадикалните протестанти кои се сликаа во кабинетите во конгресот и кршеа и правеа штета.