БЕЗ СТАРЦА НЕМА УДАРЦА, ГАСПЕРИНИ ГО РАСТУРИ СО 3-0 СИСТЕМОТ НА ЧАБИ АЛОНСО И ЛЕВЕРКУЗЕН, ЛОКМАН СО ХЕТ – ТРИК И ДОНЕСЕ ТРОФЕЈ НА АТАЛАНТА ВО ЛИГА ЕВРОПА

0
85

Фотографија : SkySport

Фудбалерите на Аталната го освоија првиот европски трофеј во клупската историја. „Ла Деа“, во финалето во Даблин, го победи Баер Леверкузен со 3:0. Хет-трик постигна Адемола Лукман, кој го совлада Ковар во 12., 26. и 75.минута. Аталанта со победата во финалето стави крај на европскиот рекорд на Баер, играчите на Чаби Алонсо до овој меч немаа пораз на 51 натпревар.