АУУУУ ПРЕЈАКОООООО : Затворениците во Идризово со порака до Грујо – Екс премиере те чекаме да ни дојдеш!

0
5328

Мери Николова, активист за правата на затворениците во земјава, објави фотки и порака која ја добила од затворениците во Идризово:

„Ако можеш да ги објавиш овие слики за да знае народот каде уште неосудени лица седат овде по 20 и 30 месеци. Спијат на земја, без парно на минусни температури, вечераат секоја вечер супа без фиде, просториите се без дневна светлина. Да знаат луѓето за тортурата од лекарите. Ние сме 23 часа и 30 минути во затворен простор, а само 30 минути надвор. Дали сте се запрашале кога последен пат имало амнестија? Од дома ако не ти донесат ќебе, нема со што да се покриеш. Влага има секаде. Од кај Народниот правобранител измериле дека влагата на воздухот е 54 пати над дозволеното. Се е катастрофа“„

Повеќе за ова на порталот А1он.мк