Александар Кирацовски – нов генерален секретар на СДСМ

0
1257

СДСМ викендов на ЦО ќе бира дел од раководството на партијата. Доскорешниот потпретседател на СДСМ, Александар Кирацовски најверојатно ќе биде нов генерален секретар на партијата, брифираат партиски извори на СДСМ за ТВ 24.

Според истите извори потпретседателскиот тим на Заев ќе се засили со Мухамед Зекири и Драган Тевдовски, а позициите се очекува да ги задржат и Фросина Ременски и Дамјан Манчевски.

Потпретседателите и генералниот секретар се бираат на предлог на претседателот од членовите на ЦО. Викендов ќе биде избран и новиот извршен одбор на партијата.

Екипирањето доаѓа по конгресот на партијата на кој Заев беше реибран за лидер.