Ако ДУИ прави влада со ВМРО-ДПМНЕ, Албанците ќе излезат на масовни протести

0
2127

Антивмровското расположение кај албанските граѓани кулминира, па ако ДУИ коалицира со ВМРО-ДПМНЕ за да прави нова влада Албанците се спремаат за масовни протести, дознава Плусинфо.

Иако околу преговорите во јавноста нема никакви официјални информации и сите партии велат дека преговорите ќе почнат кога претседателот Ѓорѓе Иванов ќе го даде мандатот за формирање влада, за што рокот е до 9. јануари, сепак факт е дека се водат тајни преговори. Според шпекулациите, претставници на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денови имаат интензивни средби.

Повеќе на порталот Плусинфо ОВДЕ