АКВАМЕН ДВОЈКАТА Е ЛУДНИЦА И ДОЧЕКАН СО ОДЛИЧНИ ОЦЕНКИ

0
310

Прв пат филмот почна да се прикажува во кината Cineplexx на 21-ви декември 2023-та година а во америка прикажувањето почна 19-ти декември 2023-та година во Лос Анџелес. Ова е второ продолжение на франшизата која прв пат беше прикажана во 2018-та година.

Главен глумец е акерот Џејсон Момоа во продукција на ДС Ентертејмент во соработка со гигантот Ворнер Брос. Буџетот на филмот е 205 милиони долари а досега има заработено375 милиони долари но ова е само почеток затоа што има цела година за да се прикажува во светски рамки, Режисер на двата филма е Џејмс Ван а сценариото е на Дејвид Лесли и Џонсон Мекголдрик.