АА : СТОИЛКОВИЌ ДА ГО ПРИЗНАЕ КОСОВО, ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА И ДА СЕ ОГРАДИ ОД ПУТИН И ВУЧИЌ, ПРЕД ГЛАСАЊЕТО НА ВЛАДАТА

0
116

Покрај тоа што ќе биде нелегитимна, најавената Влада што доаѓа сега се додава и со антиалбански, антизападни и антиуставни елементи во однос на соседните земји, обвинија од Алијанса за Албанците.„Министерот и вицепремиер кој ќе биде посветен на Охридскиот договор, Иван Стоилковиќ, е познат по својот проруски став и во линија со српскиот претседател, Александер Вучич, не ја признава независноста на Косово, со што сериозно го крши Уставот на земјата, како и го негира геноцидот во Сребреница и истиот го исмева.

Јавно бараме пред гласањето на владиниот кабинет, Стоилковиќ јавно да се изјасни за признавање на Косово како независна држава, признато со Уставот на земјата, како и да се огради од Путин и Вучиќ и да се изјасни за ЕУ ​​и САД. Дополнително, Стоилковиќ мора да го прифати и српскиот геноцид во Сребреница во согласност со резолуцијата на Генералното Собрание на ОН за која гласаше и Северна Македонија.

Апелираме и до коалицијата која ги загуби парламентарните избори (Вреди) барем во овој дел да не биде сервилна и да не се согласува да биде во Влада додека Стоилковиќ не ги даде горенаведените изјави“ велат од партијата.