И во Европа им е јасно дека Грујо заминува во историјата – New Europe: Крај на една ера, Груевски дава оставка на 15 јануари!

0
473

Речиси една деценија како премиер (2006) и на чело на неговата партија 12 години, претседателот на Владата на ПЈРМ заминува со најлошиот скандал за корупција и злоупотреба на човековите права што ја погоди земјата- пишува New Europe.

Претседателот на Владата на поранешната југословенска Република Македонија, Никола Груевски, се очекува да поднесе оставка на 15-ти јануари. Се очекува тој да биде заменет од раководството на неговата партија, ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателот на Владата на Поранешната Југословенска Република Македонија од 2006 година направи кариера на националистичката реторика и д потроши десетици милиони во монументални урбанистички проекти на национално брендирање во главниот град Скопје.

Неговата оставка е дел од договорот постигнат со посредство на комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан во јуни, по што треба да следи формирање на привремена влада и избори на 24-ти април.

Брисел потврди – Хан на 14 ти е во Македонија

Никола Груевски беше принуден да поднесе оставка за да го прифатат договорот, откако тој беше заплеткан во скандал со прислушување, наводно, премиерот ги прислушувал опозицијата и новинарите.

За возврат, лидерот на опозицијата, Зоран Заев, е обвинет за добивање на снимки од странски тајни служби и да ги користи за да го уценува Груевски. Навистина, социјдемократската партија објави десетици снимените разговори кои укажуваат на тоа дека владата е и авторитарна и корумпирана.

Како дел од договорот за кое е пропишана оставката на Груевски, социјалдемократите се согласија да се врати во парламентот во септември, по 14-месечниот бојкот.

Набргу потоа, Собранието назначи специјален обвинител да ги испита обвинувањата и дојде до заклучок дека не помалку од 20.000 полицајци, судии, верски водачи, новинари, како и странските дипломати се шпионирани. Поранешен шеф на тајните служби во земјата, Зоран Верушевски, е уапсен. Повеќе апсења, најверојатно, ќе го следат.

__________________________________

New Europe е водечкиот весник за работите на ЕУ. Единствениот независен весник, објавува неделно,и ги носи најважните вести и анализи во врска со политиката на Европската унија, креирањето на политиката на ЕУ, како и политичките интеракции кои се случуваат во глобалната арена.

Оригиналниот текст ТУКА

Превод – Локално