Ден Дончев повторно фрли БОМБА: Груевски имаше клучна улога во аферата со Телеком!

0
460

Во интервју за дневниот весник Слободен Печат поранешниот генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ и поранешен близок соработник на лидерот Никола Груевски отворено зборува за случаите криминали со продажбата на Македонска банка, аферата Телеком, за сопартијците кои останале и го бранат како што вели криминалот кој десетина години го прави неговата партија. Ви пренесуваме дел од интервјто на Слободен печат.

Очекувате ли специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со својот тим, во вистинска смисла на зборот, да ги земе во свои раце сите предадени досиеја, односно да има правна разрешница за наводите за криминал?

– Не познавам случај во историјата на човештвото, кој имал ваков обем на разоткривање криминал на власта. Ова е поголемо и од аферата „Вотергејт“ кога падна американскиот претседател Никсон. Формирањето на Специјалното јавно обвинителство, и покрај сите досегашни опструкции, дава огромна надеж дека ќе има правна разрешница за наводите за криминал. Катица Јанева и нејзиниот тим имаат привилегија и одговорност да го започнат враќањето на владеењето на правото во Република Македонија. Во интерес на секој наш граѓанин е да успеат. Треба да се свесни дека историјата ќе биде нивниот најголем судија. Единствена моја желба и надеж како граѓанин е Специјалното јавно обвинителство да работи без страв од никого и без услуга кон кој било!

Целото интервју со Ден Дончев прочитајте го ОВДЕ.