Народен Глас http://narodenglas.com Без влакна на јазикот Sat, 22 Jul 2017 14:50:46 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.9 БОМБА НА САКАМ ДА КАЖАМ, ЕВЕ ЗОШТО СЈО ИНСИСТИРАЛ НА ПРИТВОР ЗА ЈАНКУЛОВСКА : КОНТАКТИРАЛА СО ФУНКЦИОНЕРИ ОД ДРЖАВИ ВО КОИ МОЖЕ ДА ИЗБЕГА, ТВРДИ СЈО И БАРА АПЕЛАЦИЈА ДА Ѝ ОДРЕДИ ПРИТВОР!!! http://narodenglas.com/%d0%b1%d0%be%d0%bc%d0%b1%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc-%d0%b4%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d0%b6%d0%b0%d0%bc-%d0%b5%d0%b2%d0%b5-%d0%b7%d0%be%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%81%d1%98%d0%be-%d0%b8/ http://narodenglas.com/%d0%b1%d0%be%d0%bc%d0%b1%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc-%d0%b4%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d0%b6%d0%b0%d0%bc-%d0%b5%d0%b2%d0%b5-%d0%b7%d0%be%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%81%d1%98%d0%be-%d0%b8/#respond Sat, 22 Jul 2017 14:50:32 +0000 http://narodenglas.com/?p=63584 Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, обвинета во случајот „Титаник“, пред денешната јавна седница во Апелациониот суд. (Фото: СДК.МК) Обвинетата ексминистерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска остварила контакти со високи функционери на држави во кои што таа може да се засолне, а границите може да ги напушти со личната карта, тврди Специјалното јавно обвинителство […]

The post БОМБА НА САКАМ ДА КАЖАМ, ЕВЕ ЗОШТО СЈО ИНСИСТИРАЛ НА ПРИТВОР ЗА ЈАНКУЛОВСКА : КОНТАКТИРАЛА СО ФУНКЦИОНЕРИ ОД ДРЖАВИ ВО КОИ МОЖЕ ДА ИЗБЕГА, ТВРДИ СЈО И БАРА АПЕЛАЦИЈА ДА Ѝ ОДРЕДИ ПРИТВОР!!! appeared first on Народен Глас.

]]>

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, обвинета во случајот „Титаник“, пред денешната јавна седница во Апелациониот суд. (Фото: СДК.МК)

Обвинетата ексминистерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска остварила контакти со високи функционери на држави во кои што таа може да се засолне, а границите може да ги напушти со личната карта, тврди Специјалното јавно обвинителство во жалбата пред Апелациониот суд Скопје, поради што повторно, сега од повисок суд, бара да ѝ одреди мерка притвор. Натаму, СЈО тврди и дека таа влијае врз сведоци во случајот „Титаник“, а доказ за тоа била изјавата на едниот од нив, кој во СЈО се пожалил дека Јанкулоска од него побарала да не дава инкриминирачки изјави за неа.

Адвокатот на Јанкулоска го негираше тоа, бидејќи министер за внатрешни работи не замолува така сведок, туку „има на располагање многу посилни ресурси за влијание”. Гордана Јанкулоска, која пак, си го бара пасошот назад, на денешната јавна седница рече: „Сум работела во безбедносна институција, мојата научна работа е од областа на криминалот, моите познанства и контакти со странски функционери биле исклучиво во корист на Македонија. Мојот личен профил не соодветствува со тврдењето на СЈО дека ќе сум избегала. Еве пред Судот ветувам дека нема да бегам од постапката. И не сум влијаела врз сведоци, јас две години немам стапнато во МВР, немам никакви контакти со вработените”.

Јанкулоска според обвинението, е член на злосторничкото здружување во „Титаник“ за изборни нерегуларности, на чело со првообвинетиот Никола Груевски и покрај за ова кривично дело, се товари и за повреда на избирачкото право, злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања, за злоупотреба на службената положба и овластувањата и за повреда на слободата на определување на избирачите.

Таа и Миле Јанакиески се обвинети за најголем број кривични дела во однос на останатите тројца од ова злосторничко здружување, Груевски, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер, за кои што исто така се бара притвор и во жалбената постапка.

„Јанкулоска ја прими првата покана, дојде во СЈО да побара да изврши увид во доказите и повеќе не се појави. Таа не мора да даде исказ, но треба да се јави на поканите, а не да искажува непочитување кон Обвинителството”, рече обвинителот Гаврил Бубевски.

Извор : СакамДаКажам

The post БОМБА НА САКАМ ДА КАЖАМ, ЕВЕ ЗОШТО СЈО ИНСИСТИРАЛ НА ПРИТВОР ЗА ЈАНКУЛОВСКА : КОНТАКТИРАЛА СО ФУНКЦИОНЕРИ ОД ДРЖАВИ ВО КОИ МОЖЕ ДА ИЗБЕГА, ТВРДИ СЈО И БАРА АПЕЛАЦИЈА ДА Ѝ ОДРЕДИ ПРИТВОР!!! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d0%b1%d0%be%d0%bc%d0%b1%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc-%d0%b4%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d0%b6%d0%b0%d0%bc-%d0%b5%d0%b2%d0%b5-%d0%b7%d0%be%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%81%d1%98%d0%be-%d0%b8/feed/ 0
Штета што ја укинаа титулата национален уметник, таман имав намера да ја добијам титулата и да му се помочам во вилата на Хорхе на Водно! http://narodenglas.com/%d1%88%d1%82%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%98%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b0-%d1%82%d0%b8%d1%82%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b0%d0%bb/ http://narodenglas.com/%d1%88%d1%82%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%98%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b0-%d1%82%d0%b8%d1%82%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b0%d0%bb/#respond Sat, 22 Jul 2017 08:03:16 +0000 http://narodenglas.com/?p=63582 Национален уметник Сакав да станам национален уметник, затоа што знаев дека тоа е убава шанса да му се доближам на Хорхе, во дланката со која ќе фати да ми честита да му смачкам неколку говнени бомбички, да му ја закачам усмрдената ракавица од мојата десница на реверот, да го плукнам во фацата и од возбуда […]

The post Штета што ја укинаа титулата национален уметник, таман имав намера да ја добијам титулата и да му се помочам во вилата на Хорхе на Водно! appeared first on Народен Глас.

]]>
Национален уметник

Сакав да станам национален уметник, затоа што знаев дека тоа е убава шанса да му се доближам на Хорхе, во дланката со која ќе фати да ми честита да му смачкам неколку говнени бомбички, да му ја закачам усмрдената ракавица од мојата десница на реверот, да го плукнам во фацата и од возбуда да се помочам на мермерот под микрофонот во вилата Водно!

Тоа би била убава претстава, али, јебига, слушам дека ќе ја укинат титулата, штета, толку тарабуки потрошив вежбајки!

Јас некако ќе се снајдам, но националните уметници што беа национални уметници, величините кои ќе треба да го враќаат митото со кое беа купени од клерофашистичкиот режим на Груевски и Иванов, не знам како ќе се извлечат од самите себе и од оваа каша. 

Хахаха!

Фејсбук статус на Бранко Тричковски

The post Штета што ја укинаа титулата национален уметник, таман имав намера да ја добијам титулата и да му се помочам во вилата на Хорхе на Водно! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d1%88%d1%82%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%98%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b0-%d1%82%d0%b8%d1%82%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b0%d0%bb/feed/ 0
(ФОТО) АЗДИЗАНИ И НЕНАСИТНИ КОПИЛИЊА : ГЛЕЈТЕ ЗА ШТО МИЛЕНКО СОБИРА ДОНАЦИИ, ДА ГО БРЦКА МЕВОТ И ГАЗОТ ПО СКАПИ ХОТЕЛИ И БАЗЕНИ ШИРУМ ЕВРОПА И ДА ПИЕ СКАПИ ВИНА И ДА ЈАДЕ КОЗЈИ БУТОВИ!!! http://narodenglas.com/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b0%d0%b7%d0%b4%d0%b8%d0%b7%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%b8-%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%81%d0%b8%d1%82%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%9a%d0%b0-%d0%b3/ http://narodenglas.com/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b0%d0%b7%d0%b4%d0%b8%d0%b7%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%b8-%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%81%d0%b8%d1%82%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%9a%d0%b0-%d0%b3/#respond Fri, 21 Jul 2017 22:08:06 +0000 http://narodenglas.com/?p=63577 Миленко на својот портал ,,Дудинка” собира донации за да може да си ги плати скапите патувања ширум Европа каде ќе може да го луксузира газот и мевот по луксузни базени, џакузија, да пие скапи вина и да ждере козји бутови. Додека народот од нив гладува 11 години Миленко сега дури и бара донации, заедно со […]

The post (ФОТО) АЗДИЗАНИ И НЕНАСИТНИ КОПИЛИЊА : ГЛЕЈТЕ ЗА ШТО МИЛЕНКО СОБИРА ДОНАЦИИ, ДА ГО БРЦКА МЕВОТ И ГАЗОТ ПО СКАПИ ХОТЕЛИ И БАЗЕНИ ШИРУМ ЕВРОПА И ДА ПИЕ СКАПИ ВИНА И ДА ЈАДЕ КОЗЈИ БУТОВИ!!! appeared first on Народен Глас.

]]>
Миленко на својот портал ,,Дудинка” собира донации за да може да си ги плати скапите патувања ширум Европа каде ќе може да го луксузира газот и мевот по луксузни базени, џакузија, да пие скапи вина и да ждере козји бутови.

Додека народот од нив гладува 11 години Миленко сега дури и бара донации, заедно со неговите стопани Груевци аздисани од милионите веќе немаат ни чувство за достоинство и за срам и се фалат со богатството пред очите на народот.

Миленко пред камерите во својата прва емисија ждереше бут од коза купен во Италија кој чини сигурно стотици евра и пиеше вино купено во Шпанија исто скапо неколку стотици евра! Затоа народе ни денар да не му дадете на овој вол кој 11 години се гои на маката и трудот на работникот во Македонија преку рацете на Грујо и ВМРО-ДПМНЕ исто како што коњ што се зоби со рака.

milenkosobiradonaciimilenko violina od prchMilenko-Bazen

The post (ФОТО) АЗДИЗАНИ И НЕНАСИТНИ КОПИЛИЊА : ГЛЕЈТЕ ЗА ШТО МИЛЕНКО СОБИРА ДОНАЦИИ, ДА ГО БРЦКА МЕВОТ И ГАЗОТ ПО СКАПИ ХОТЕЛИ И БАЗЕНИ ШИРУМ ЕВРОПА И ДА ПИЕ СКАПИ ВИНА И ДА ЈАДЕ КОЗЈИ БУТОВИ!!! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b0%d0%b7%d0%b4%d0%b8%d0%b7%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%b8-%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%81%d0%b8%d1%82%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%9a%d0%b0-%d0%b3/feed/ 0
(ВИДЕО + ФОТО ГАЛЕРИЈА) Премиерот Заев како Нелсон Мандела меѓу работничката класа http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%80%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%82-%d0%b7%d0%b0%d0%b5%d0%b2-%d0%ba/ http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%80%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%82-%d0%b7%d0%b0%d0%b5%d0%b2-%d0%ba/#respond Fri, 21 Jul 2017 21:33:24 +0000 http://narodenglas.com/?p=63566 Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и пратеникот во Собранието на Република Македонија, Благој Бочварски, денеска во Штип се сретнаа со работниците и сопствениците на неколку фабрики за текстил, како и со претставниците на синдикалните здруженија и граѓанските здруженија за заштита на работничките […]

The post (ВИДЕО + ФОТО ГАЛЕРИЈА) Премиерот Заев како Нелсон Мандела меѓу работничката класа appeared first on Народен Глас.

]]>
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и пратеникот во Собранието на Република Македонија, Благој Бочварски, денеска во Штип се сретнаа со работниците и сопствениците на неколку фабрики за текстил, како и со претставниците на синдикалните здруженија и граѓанските здруженија за заштита на работничките права.

На средбите се разговараше за економските мерки на владата предвидени во ребалансот на буџетот, кои ќе обезбедат зголемување на минималната плата на 12.000 денари, за поддршката за домашните претпријатија и за подобрување на животниот стандард на граѓаните.DSC_0418На средбата е констатирана заедничка согласност дека остварувањето на предвидените мерки ќе се реализира во интензивна соработка, разбирање и солидарноста помеѓу стопанствениците, работниците и државата.

Премиерот Заев, во разговор со работниците ја изрази одлучноста на владата да работи на заштита и унапредување на работничките права и на унапредување на животниот стандард на работниците, како и на овозможување на стабилна деловна клима која ќе гарантира развој на домашните претпријатија.DSC_0394Во изјавата за медиумите по остварените средби, премиерот Заев истакна дека оваа посета на работниците и стопанствениците од Штип се реализира како дел од подготовките за покачувањето на минималната плата на 12.000 денари во септември.

„Граѓаните знаат дека тенденцијата е да ја покачиме минималната плата на 12.000 денари. Ние сме сериозни во одлуката и сакаме оваа мерка да ја стартуваме на еден прагматичен начин, во консултација со нашите граѓани, пред сè со работниците и со газдите. Нашата намера е мерката за определување на новата висина на минималната плата да биде воведена на 1 септември“, истакна премиерот Заев во изјавата за медиумите._ANG2414Тој соопшти дека на овие разговори, од страна на работниците, му била презентирана детална слика за условите што ги имаат на работните места, за платите и за користењето на годишните одмори. На средбата со сопствениците , премиерот Заев укажал на тоа дека решенијата предвидени за подигање на стандардот на работниците ќе бидат во согласност со заложбите за развој и перспектива на компаниите.

„Гледаме дека има услови за воведување на една ваква мерка. Ќе продолжат консултациите до донесувањето на законското решение. Она што е важно при воведувањето на една ваква мерка е дека покачувањето на минималната плата на 12.000 денари ја отвора спиралата за покачување на севкупните плати во Република Македонија. Секако прв таргет се текстилната и кожарската индустрија, како најслабо платени, со цел владата на еден внимателен начин, преку буџетски пари, со 1.5 милиони евра месечно, да го следи стопанството за да не дозволиме никакви дисторзии во нивното работење.“ истакна премиерот Заев._ANG2390Покрај зголемувањето на минималната плата на 12.000 денари, премиерот Заев најави и пакет  мерки кои што ќе значат изедначување на условите за работа на домашните со странските инвеститори и информираше дека од почетокот на септември владата ќе објави менија за нови гринфилд инвестиции од кои се очекува отворање на нови работни места.

„Веруваме дека ќе ја вратиме среќата и животот во Македонија ако се грижиме за нашите граѓани. Ќе има напредок во Македонија ако приватниот сектор расте и ако бидат среќни работниците во државата. Во тој дух, јас сум убеден дека оваа мерка ќе ги даде веднаш резултатите. Се враќам денеска во Скопје со сериозна поддршка од работниците за мерките на новата влада, кои од социјален аспект имаат за цел да го подобрат животот на граѓаните“, порача премиерот Заев._ANG2376Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ги информираше вработените во фабриките што ги посети за новата мерка на владата која ќе биде остварена благодарение на ребалансот на буџетот и на домаќинското работење. Со скратувањето на ставките кои се однесуваа на трошоци за рекламирање и репрезентации во странство, ќе бидат ослободени финансиски средства за поддрша на проектот на владата за субвенционирање годишните одмори на најниско платените работници.

„Оваа мерка ќе опфати околу 35.000 работници и дополнително ќе се овозможи продолжување на сезоните во туристичките капацитети ширум Македонија. Верувам дека на тој начин ќе го помогнеме и туристичкиот бизнис“, ја објасни премиерот Заев оваа мерка._ANG2354

Премиерот Заев порача дека за владата грижата за стандардот на работниците е еден од приоритетите и побара солидарност од сите засегнати страни и уште еднаш ја изрази подготвеноста на државата силно да ги подржи домашните претпријатија во нивниот развој._ANG2322 _ANG2335

The post (ВИДЕО + ФОТО ГАЛЕРИЈА) Премиерот Заев како Нелсон Мандела меѓу работничката класа appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%80%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%82-%d0%b7%d0%b0%d0%b5%d0%b2-%d0%ba/feed/ 0
(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО, ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ, И МИЛЕ МИ ТЕКНА Е НЕВИН И НЕ ВЛИЈАЕЛ ВРЗ СВЕДОЦИ! http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%be-%d0%b2%d0%b5%d1%80%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b5-%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d0%bd%d0%b5-%d0%b8-%d0%bc/ http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%be-%d0%b2%d0%b5%d1%80%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b5-%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d0%bd%d0%b5-%d0%b8-%d0%bc/#respond Fri, 21 Jul 2017 13:06:48 +0000 http://narodenglas.com/?p=63561 Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО, денеска се појави во Апелациониот суд. На седница се разгледуваше неговата жалба против одлуките на првостепениот суд да му биде одземен пасошот и да се јавува редовно во суд, пренесува Макфакс. Специјалното јавно обвинителство, пак, ја обжали одлуката со која Кривичниот суд […]

The post (ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО, ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ, И МИЛЕ МИ ТЕКНА Е НЕВИН И НЕ ВЛИЈАЕЛ ВРЗ СВЕДОЦИ! appeared first on Народен Глас.

]]>
Mile-Janakieski-vo-sud-701x3941-670x377Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО, денеска се појави во Апелациониот суд. На седница се разгледуваше неговата жалба против одлуките на првостепениот суд да му биде одземен пасошот и да се јавува редовно во суд, пренесува Макфакс.

Специјалното јавно обвинителство, пак, ја обжали одлуката со која Кривичниот суд одби да му определи притвор на Јанакиевски.

Одбраната и обвинителството на седницата ги кажаа своите барања – адвокатите побараа да му бидат укинати мерките на претпазливост, а обвинителите повторно побараа притвор за ексминистерот кој е обвинет за четири кривични дела.

Обвинителот Бурим Рустеми рече дека бараат притвор за Јанакиски поради опасност од бегство и опасност да влијае врз сведоци и соучесници.

„Јанакиески има висока позиција во ВМРО-ДПМНЕ и постои веројатност дека ќе влијае врз сведоци. Јанакиески ја опструира истражната постапка за да не може да се поднесе обвинение“, рече Рустеми.

Обвинителот достави неколку покани до судиите кои му биле испратени на Јанакиески, а на кои тој не се јавил.

Рустеми пред Судот рече дека во јавноста излегол записник на кој стоело името на Александар Михајловски, кој е еден од реформаторите, од кој, како што рече обвинителот, се гледа дека како член на ВМРО-ДПМНЕ може да трпи влијание.

Обвинителот им даде на судиите објави од медиуми за записникот од сведочењето на Александар Михајлоски.

Aдвокатката Сања Алексиќ рече дека веќе еднаш Судот одбил да му определи притвор во 2016 година.

Обвинетиот Миле Јанакиески рече дека лично го доставил телефонскиот број до СЈО и дека е достапен.

Тој рече дека не ја опструира постапката.Janakieski-vo-sud-so-advokati-800x450

„27 илјади страници докази не може да се прочитаат за кратко време“, вели Јанакиески.

Тој негира дека влијаел врз сведоци и рече дека ветува дека ќе се појавува пред судот кога и да биде поканет.

Според ексминистерот, обвиненијата на СЈО се празни.

Освен во „Титаник“ за изборни измами и манипулации, Јанакиески се јавува како обвинет во уште три предмети на СЈО.

Претходно во Апелациониот суд беа разгледани жалбите на поранешниот премиер Никола Груевски и на поранешниот генерален секретар на владата, Кирил Божиновски.

The post (ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО, ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ, И МИЛЕ МИ ТЕКНА Е НЕВИН И НЕ ВЛИЈАЕЛ ВРЗ СВЕДОЦИ! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%be-%d0%b2%d0%b5%d1%80%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b5-%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d0%bd%d0%b5-%d0%b8-%d0%bc/feed/ 0
(ВИДЕО) ЈАНКУЛОВСКА ПРЕД НЕРВЕН СЛОМ : И ЈАС СУМ НЕВИНА, РАБОТЕВ ЗА МАКЕДОНИЈА, САМО НЕ МЕ АПСЕТЕ, НЕМАМ КАЈ ДА БЕГАМ! http://narodenglas.com/%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4-%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%bc-%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%81-%d1%81%d1%83%d0%bc/ http://narodenglas.com/%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4-%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%bc-%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%81-%d1%81%d1%83%d0%bc/#respond Fri, 21 Jul 2017 12:58:45 +0000 http://narodenglas.com/?p=63556 Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара да ѝ се врати пасошот. Таа денеска се појави во Апелациониот суд каде на седница беа разгледани жалбите за предметот „Титаник“ во кој Јанкулоска е обвинета за четири кривични дела, пренесе Макфакс. Специјалното јавно обвинителство останува на барањето за притвор. Обвинителот Гаврил Бубевски рече дека Јанкулоска се товари […]

The post (ВИДЕО) ЈАНКУЛОВСКА ПРЕД НЕРВЕН СЛОМ : И ЈАС СУМ НЕВИНА, РАБОТЕВ ЗА МАКЕДОНИЈА, САМО НЕ МЕ АПСЕТЕ, НЕМАМ КАЈ ДА БЕГАМ! appeared first on Народен Глас.

]]>
Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара да ѝ се врати пасошот. Таа денеска се појави во Апелациониот суд каде на седница беа разгледани жалбите за предметот „Титаник“ во кој Јанкулоска е обвинета за четири кривични дела, пренесе Макфакс.

Специјалното јавно обвинителство останува на барањето за притвор. Обвинителот Гаврил Бубевски рече дека Јанкулоска се товари за создавач на група за злосторничко здружување.

„Сите околности укажуваат дека однесувањето на обвинетата е за целосна негација на СЈО. Само еднаш се јави во СЈО. Одбегнува да се појавува во СЈО за да ја одолговлечи постапката“, рече Бубевски.

Тој рече дека Јанкулоска е една од главните извршителки на кривичните дејствија. Тој рече дека обвинетата презела директни дејствија со кои вршела влијание врз сведоци и дека постои опасност и во иднина да влијае врз сведоци.

Одбраната рече дека Јанкулоска била доктор на науки.

„Опасноста за бегство е апстрактна“, рече Боро Тасевски, еден од четворицата адвокати кои ја бранат Јанкулоска.Gordana-Jankuloska-800x450

Адвокатот Дангов Димитар рече дека во постапката против Јанкулоска предвид се зема изјава на друг обвинет кој потоа станал сведок.

Обвинителот Гаврил Бубевски, пак, рече дека сведокот стана соработник на правдата.

Обвинетата Гордана Јанкулоска рече дека оваа постапка е позната во јавноста повеќе од 2 години и дека не сторила ниту едно кривично дело.

„Работев во интерес на Македонија во институции кои се борат против криминалот“, рече Јанкулоска.

Таа се пожали дека обвинителството ѝ дозволило само делумен увид во доказите. Ексминистерката рече дека одговорила на секоја покана на СЈО и дека едвај чека да почне судењето за да ја докаже нејзината невиност.

„Две години не сум влегла во МВР за имам влијание врз сведоци. 14 години вршам јавни функции, СЈО предлага мерки без никаква основа. СЈО спроведува политичка агенда. Не мислам да бегам. Фактите се на моја страна“, рече ексминистерката со треперлив глас.

The post (ВИДЕО) ЈАНКУЛОВСКА ПРЕД НЕРВЕН СЛОМ : И ЈАС СУМ НЕВИНА, РАБОТЕВ ЗА МАКЕДОНИЈА, САМО НЕ МЕ АПСЕТЕ, НЕМАМ КАЈ ДА БЕГАМ! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4-%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%bc-%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%81-%d1%81%d1%83%d0%bc/feed/ 0
ГРУЕВЦИ СЕ НЕВЕРОЈАТНИ ПЛАЧКОВЦИ, ИМ ТЕЧЕ НИЗ НОГАВИЦИ ОД АПСААНА : Божиновски – Жими Грујче не сум влијаел врз сведоци и невин сум, ветувам дека редовно ќе се јавувам пред судот САМО ВЕ МОЛАМ НЕ МЕ ПИКАЈТЕ ВО ЗАТВОР! http://narodenglas.com/%d0%b3%d1%80%d1%83%d0%b5%d0%b2%d1%86%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%80%d0%bd/ http://narodenglas.com/%d0%b3%d1%80%d1%83%d0%b5%d0%b2%d1%86%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%80%d0%bd/#respond Fri, 21 Jul 2017 12:49:15 +0000 http://narodenglas.com/?p=63552 Обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, на денешното судење за случајот „Титаник“ рече дека бараат притвор за Кирил Божиновски, пренесе Макфакс. „Поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците, бараме притвор. Тој не соработува во истрaжната постапка. Му се ставаат на товар две кривични дела – злосторничко здружување и злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. […]

The post ГРУЕВЦИ СЕ НЕВЕРОЈАТНИ ПЛАЧКОВЦИ, ИМ ТЕЧЕ НИЗ НОГАВИЦИ ОД АПСААНА : Божиновски – Жими Грујче не сум влијаел врз сведоци и невин сум, ветувам дека редовно ќе се јавувам пред судот САМО ВЕ МОЛАМ НЕ МЕ ПИКАЈТЕ ВО ЗАТВОР! appeared first on Народен Глас.

]]>
Обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, на денешното судење за случајот „Титаник“ рече дека бараат притвор за Кирил Божиновски, пренесе Макфакс.

„Поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците, бараме притвор. Тој не соработува во истрaжната постапка. Му се ставаат на товар две кривични дела – злосторничко здружување и злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Тој е во врвот на ВМРО-ДПМНЕ и има моќ врз членството. Единствено со притвор може да се спречи тоа влијание“, рече Рустеми.

Адвокатката на Божиновски, Сања Алексиќ, рече дека бараат да му се врати пасошот. Тие се повикуваат на тоа дека судот веќе еднаш одбил притвор за Божиновски во 2016 година и дека тој досега не бил осудуван.

„Судот треба да ги има предвид личната и семејна ситуација на обвинетиот“, изјави Алексиќ.

„Не сум влијаел врз сведоци и не извршувам државна функција. Редовно се јавувам во СЈО на сите покани. Имам семејство и со нетрпение ја чекам судската постапка“ рече Божиновски.

За да ја докаже невиноста, Божиновски вети дека редовно ќе се јавува пред судот.

The post ГРУЕВЦИ СЕ НЕВЕРОЈАТНИ ПЛАЧКОВЦИ, ИМ ТЕЧЕ НИЗ НОГАВИЦИ ОД АПСААНА : Божиновски – Жими Грујче не сум влијаел врз сведоци и невин сум, ветувам дека редовно ќе се јавувам пред судот САМО ВЕ МОЛАМ НЕ МЕ ПИКАЈТЕ ВО ЗАТВОР! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d0%b3%d1%80%d1%83%d0%b5%d0%b2%d1%86%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%80%d0%bd/feed/ 0
(ВИДЕО) Грујо проба да им побегне на новинарите , дојда пола саат порано, се појави ослабен, уплашен, збунет и стар! http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%b3%d1%80%d1%83%d1%98%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b1%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%b8%d0%bc-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b3%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2/ http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%b3%d1%80%d1%83%d1%98%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b1%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%b8%d0%bc-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b3%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2/#respond Fri, 21 Jul 2017 12:37:49 +0000 http://narodenglas.com/?p=63549 The post (ВИДЕО) Грујо проба да им побегне на новинарите , дојда пола саат порано, се појави ослабен, уплашен, збунет и стар! appeared first on Народен Глас.

]]>

The post (ВИДЕО) Грујо проба да им побегне на новинарите , дојда пола саат порано, се појави ослабен, уплашен, збунет и стар! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%b3%d1%80%d1%83%d1%98%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b1%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d0%b8%d0%bc-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b3%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2/feed/ 0
БОМБА СО ОГРОМНА МОЌ ОД ИЛИНДЕНСКА ББ : ЦАЦКО КОНОПИШКИ ВЛЕГУВА ВО ВЛАДАТА, ЌЕ БИДЕ НАДВОРЕШЕН СОВЕТНИК НА МИНИСТЕР БЕЗ РЕСОР! http://narodenglas.com/%d0%b1%d0%be%d0%bc%d0%b1%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%be%d1%9c-%d0%be%d0%b4-%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b1/ http://narodenglas.com/%d0%b1%d0%be%d0%bc%d0%b1%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%be%d1%9c-%d0%be%d0%b4-%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b1/#respond Fri, 21 Jul 2017 12:09:21 +0000 http://narodenglas.com/?p=63545 Владата извести дека Љупчо Бубо Каров од денеска е надворешен советник на Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во Владата на Република Македонија. „Неговото искуство со медиумите и во јавните настапи, ќе биде од особен придонес во работата на Секторот за комуникации и односи со јавноста во Владата на Република […]

The post БОМБА СО ОГРОМНА МОЌ ОД ИЛИНДЕНСКА ББ : ЦАЦКО КОНОПИШКИ ВЛЕГУВА ВО ВЛАДАТА, ЌЕ БИДЕ НАДВОРЕШЕН СОВЕТНИК НА МИНИСТЕР БЕЗ РЕСОР! appeared first on Народен Глас.

]]>
Владата извести дека Љупчо Бубо Каров од денеска е надворешен советник на Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во Владата на Република Македонија.

„Неговото искуство со медиумите и во јавните настапи, ќе биде од особен придонес во работата на Секторот за комуникации и односи со јавноста во Владата на Република Македонија“, стои во соопштението од Владата.s.d

The post БОМБА СО ОГРОМНА МОЌ ОД ИЛИНДЕНСКА ББ : ЦАЦКО КОНОПИШКИ ВЛЕГУВА ВО ВЛАДАТА, ЌЕ БИДЕ НАДВОРЕШЕН СОВЕТНИК НА МИНИСТЕР БЕЗ РЕСОР! appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d0%b1%d0%be%d0%bc%d0%b1%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%be%d1%9c-%d0%be%d0%b4-%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b1/feed/ 0
Не се плашам, само предупредувам… http://narodenglas.com/%d0%bd%d0%b5-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d1%88%d0%b0%d0%bc-%d1%81%d0%b0%d0%bc%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%83%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bc/ http://narodenglas.com/%d0%bd%d0%b5-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d1%88%d0%b0%d0%bc-%d1%81%d0%b0%d0%bc%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%83%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bc/#respond Thu, 20 Jul 2017 23:11:48 +0000 http://narodenglas.com/?p=63542 Ова на сликата подолу е изгледот на мојата гаража после опожарувањето на 24 јануари оваа година, откако претходно беше полеана со бензин. Ширењето на пожарот беше спречено благодарејќи на брзата интервенција на соседот, кој пожарот го изгаснал со снег. Нарачателите и сторителите сѐ уште се “непознати“. Кога 6 месеци подоцна пред зградата во која живеете […]

The post Не се плашам, само предупредувам… appeared first on Народен Глас.

]]>
Ова на сликата подолу е изгледот на мојата гаража после опожарувањето на 24 јануари оваа година, откако претходно беше полеана со бензин. Ширењето на пожарот беше спречено благодарејќи на брзата интервенција на соседот, кој пожарот го изгаснал со снег. Нарачателите и сторителите сѐ уште се “непознати“.
Кога 6 месеци подоцна пред зградата во која живеете ќе ве чека црн автомобил со затемнети стакла кој ќе ве следи додека пешки одите по улица, е позната удбашка метода на притисок.
Не се плашам, само предупредувам…20229225_330015474116292_3216814150468458414_n

Фејсбук статус на новинарот Зоран Милошески

The post Не се плашам, само предупредувам… appeared first on Народен Глас.

]]>
http://narodenglas.com/%d0%bd%d0%b5-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d1%88%d0%b0%d0%bc-%d1%81%d0%b0%d0%bc%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%83%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bc/feed/ 0