ШОКАНТНО : ЗА ДА СЕ ОДБРАНАТ ОД ВОЛЦИ, СО ПЕТАРДИ В РАЦЕ ОДАТ ПЕШ...

Четиринаесет основци од кумановското село Бајловце учат во никакви услови, немаат чиста вода за пиење, тоалет, ниту надгледни средства за нормална настава. Факултети.мк го посети училиштето и помина еден...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Прекрасни фотографии од мајка со рисче на планината Јабланица

По подолг мониторинг на Програмата за заштита на балканскиот рис, која ја спроведува Македонско еколошко друштво (МЕД), сликана е мајка рис со младо на планината Јабланица. МЕД досега преку методот...

ЖАЛНА ВЕСТ : Загина Зоран Стефановски во сообраќајна несреќа, поранешен директор на СРД и...

Загина Зоран Стефановски (1963), одговорен за медиумски мониторинг во секторот за односи со јавност во Владата, во тешка сообраќајна несреќа што се случила денеска околу еден часот по полноќ...

ЗА ОВА ШТО ГО ПРАВИ ЖИВКО МУКАЕТОВ ЗАСЛУЖУВА ЕДЕН МЕГА СПОМЕНИК ВО ЦЕНТАРОТ НА...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ и годинава традиционално доделува 39 нови стипендии, и тоа 18 за студенти на Фармацевтскиот и 21 за студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и...
video

(ВИДЕО) ВЧЕРА БЕШЕ ПРЕКРАСЕН ДЕН : МУКАЕТОВ И АЛКАЛОИД СОБРАА ЕДЕН МИЛИОН ДЕНАРИ ОД...

Еден милион денари се собрани денеска на традиционалниот хуманитарен пикник, кој седма година по ред го организира Фармацевтската компанија „Алкалоид" АД Скопје. И оваа година продолжи традицијата наречена хуманитарен...

Др. Дејан Докиќ не спие, РМБА 24/7 : Докиќ говори на Симпозиумот за новините...

„Новини во алергологијата и имунологијата 2017“, е темата на 2. симпозиум на Македонското здружение за алергологија и клиничка имунологија – МЗАКИ, што се одржува денеска и утре во Македонската...

ХУМАН ТРЕТМАН НА ПАЦИЕНТИ СО БОЛЕСТИ НА ОЧИТЕ ОД СТРАНА НА ОФТАЛМОЛОГИЈА ,,ДЕНИЦА”

Специјализираната Болница по офталмологија„Деница“, по повод 100 дена од своето работење, направи хуман гест и излезе во пресрет на пет пациенти кои побарале помош поради проблеми со видот, настанати...

Ова е Јане Тодоровски – единственото прваче во тетовско Жилче

Во тетовското село Жилче, во oсновното училиште „Шемшово“, годинава првпат има само едно прваче – Јане Тодоровски. Сè уште има пет години, шест ќе полни во ноември. Стокмен убаво, со...