НЕВЕРОЈАТЕН ШОК: Колата која плива во Вардар е на Весна Петрушевска, заборавила да крене...

„Бидејќи немаше место на паркингот, се паркирав под мостот, каде постојано сите колеги ги оставаме колите. Јас сум шофер од 17 години, уредно ја изгасив колата ја заклучив и...

Ограбил стоматолошка ординација и забите ги продал на Бит-пазар

СВР-Скопје поднесе кривична пријава до Основно јавно обвинителство против Б.А.(20) од Скопје поради „тешка кражба“, со што, според МВР, пријавениот стекнал  противправна имотна корист од околу 201.000 денари и...

Пронајдено телото на исчезнатата професорка Сњежана Тројачанец

Педесет и две годишната професорка Сњежана Тројачанец е пронајдена почината денеска околу 13 часот во близина на устието на Серава во Вардар во Карпош 4, извести полицијата. Нејзиното тело...

Среќата и радоста кои им ги приреди Боки Јовановки на децата од Домот без...

Сведоци бевме на настанот кој се одржа синоќа во Домот за деца без родители „11 Октомври“, Боки Јовановски како што ни вети и самиот го потврди чинот и титулата која му...

Зорица Заева ќе биде манекенка за децата со ретки болести

Сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица, в недела ќе биде дел од модната ревија во Струмица во клубот „Индустријал“. Појавувањето на Заева на модната писта е во знак на...

ШОКАНТНО : ЗА ДА СЕ ОДБРАНАТ ОД ВОЛЦИ, СО ПЕТАРДИ В РАЦЕ ОДАТ ПЕШ...

Четиринаесет основци од кумановското село Бајловце учат во никакви услови, немаат чиста вода за пиење, тоалет, ниту надгледни средства за нормална настава. Факултети.мк го посети училиштето и помина еден...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Прекрасни фотографии од мајка со рисче на планината Јабланица

По подолг мониторинг на Програмата за заштита на балканскиот рис, која ја спроведува Македонско еколошко друштво (МЕД), сликана е мајка рис со младо на планината Јабланица. МЕД досега преку методот...

ЖАЛНА ВЕСТ : Загина Зоран Стефановски во сообраќајна несреќа, поранешен директор на СРД и...

Загина Зоран Стефановски (1963), одговорен за медиумски мониторинг во секторот за односи со јавност во Владата, во тешка сообраќајна несреќа што се случила денеска околу еден часот по полноќ...

ЗА ОВА ШТО ГО ПРАВИ ЖИВКО МУКАЕТОВ ЗАСЛУЖУВА ЕДЕН МЕГА СПОМЕНИК ВО ЦЕНТАРОТ НА...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ и годинава традиционално доделува 39 нови стипендии, и тоа 18 за студенти на Фармацевтскиот и 21 за студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и...