Официјално претставен Huawei P9 Lite

Неколку недели по официјалното претставување на моделите P9 и P9 Plus, Huawei ја официјализираше и лајт верзијата на моделот. Така светлото на денот го здогледа и Huawei P9 Lite која...

Како ФБИ го хакна iPhone-от на терористот?

Што му останува на ФБИ ако Apple одбие да му помогне да го пробие заклучениот iPhone смартфон? Се разбира, да ангажира група професионални хакери да го направат тоа. Според Washington...

(Видео) Како изгледа дрон за вистински професионалци?

DJI Matrice 600 е најмоќното летало од ергелата на DJI. Има носивост до 6 килограми, максимално траење на летот до 35 минути, со максимален домет до 5 километри, а...

И Вибер воведува енкрипција на пораките

Viber најави дека целата комуникација која ја водите преку апликацијата ќе биде заштитена со енкрипција меѓу примачот и испраќачот што ќе биде одлично за околу 700 милиони корисници кои...

Јапонците ќе се возат со невидлив воз од 2018 година

Еден од врвните архитекти на Јапонија, Кезујо Сејима дизајнираше необичен воз како дел од прославата на 100 години од постотење на една железничка компанија. Се работи за воз кој...

НАСА има големи проблеми со вселенското летало Kepler

НАСА прогласи вонредна состојба откако пред неколку дена откри одредени проблеми на вселенското летало Kepler, кое со години има за мисија да пронаоѓа егзопланети во вселената. Минатата недела инженерите на...

HENNESSEY VENOM GT SPYDER ПОСТАВИ НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД

Американската автомобилска компанија Hennessey Performance ја одбележува својата 25-годишнина, а роденденски подарок е новиот светски рекорд на Venom GT Spyder. Формалното достигнување ќе биде потврдено денес кога ќе бидат анализирани...

„Астон Мартин“ не се откажува од мануелниот менувач

Британскиот производител на луксузни спортски автомобили „Астон Мартин“ останува на својата одлука во понудата што подолго да ги задржи класичните мануелни менувачи, пишува „Car&Drive“. Првиот човек на компанијата, Енди Палмер,...

Лексус РС Ф се придружи на австралиската полициска флота

Пред неколку недели полицијата во Викторија го доби моделот Мерцедес-AMG GLE63 S Купе, а сега полицијата на Њу Саут Велс својата флота ја „зајакна‟ со Лексус RS F. Лексус RS...

Скенерите не го детектираат: Мобилен со големина на прст е хит меѓу ирските затвореници

Малиот тенок мобилен телефон направен од пластика стана најпродаван уред кој го купуваат затворениците во Ирска бидејќи можат да се внесат во затворот без да бидат забележани. Скенерите воопшто...

Следете не

11,463FansLike
556FollowersFollow
462FollowersFollow

Живот

video

(ВИДЕО) Жестока тепачка на СРБИ кај граничниот премин „Богородица“ поради долгите колони

На социјалните мрежи се појави и видео од тепачката. Според очевидците, се работи за Срби, односно возачи од возила со регистарски ознаки од Белград...

Граѓаните на Богданци на референдум се изјаснија против изградбата на рудници, не сакаат да...

Од вкупно запишаните 6.918 граѓани на референдумот по двете прашања се изјасниле вкупно 4.321 или околу 62 отсто од гласачкото тело што значи дека...