Facebook додава опција за тајни разговори

Дејвид Маркус, шефот на Facebook одделот посветен на Messenger, со соопштение изјави дека компанијата започнала со тестирање на end-to-end енкрипција како начин за овозможување на поголема сигурност и приватност...
video

NuTonomy први со автономни возила, во Сингапур

Ние за волкот а тој … во Сингапур. Веќе повеќе пати сме пишувале за автономни возила и како се очекува тие да бидат вториот револуционерен чекор во автоиндустријата, веднаш...
video

(ВИДЕО) Епска трка на дронови снимена со GoPro

GoPro Awards, кои ги наградува најдобрите видеа снимени со истоимената камера, го објави клипот на Тони Томпсон. Видеото е снимено на трки со дронови, каде Томпсон пилотира квадрикоптер во...

Новото демо видео на Unity ги брише границите на реалноста и анимацијата

Малку по малку, игрите и компјутерската генерација ги бришат границите на виртуелната и реалната слика, а ова е само уште еден доказ за тоа колку графиката напредува. Компјутерската анимација денес...
video

iScout е проѕирен дисплеј за ветробранското стакло кој прикажува навигација и „мртви точки“ од...

Во моментов многу производители на автомобили нудат проѕирни дисплеи вградени во самото ветробранско стакло, кои можат да прикажат информации како брзината на движење или пак насоките од навигацијата. Сепак,...

Project Scorpio е нов, графички супер моќен Xbox кој ќе пристигне наредната година

Microsoft дефинитивно ја загуби битката со оваа генерација на Xbox One – нивната конзола има делумно послаби перформанси од тие на PlayStation 4, што беше доволно гејмерите да се...
video

Модуларниот “Project Ara” телефон на Google во продажба од наредната година

Проектот на Google за модуларен телефон, на кој може да му се менуваат апсолутно сите делови е се’ уште жив и тоа веќе е во напредна фаза – дивелоперите...

Соларниот авион го прелета Тихиот Океан

Авионот на соларен погон, кој се наоѓа на пат околу светот, слета изутрината во Калифорнија, откако успеа да го прелета Тихиот Океан, јавија американски медиуми. Пилотот Бертран Пикар го приземји...

И YouTube со видео од 360 степени

Новите 360-видеа во живо на YouTube, им нудат на сите корисници шанса да гледаат креативна корисничка содржина дизајнирана за виртуелната реалност. Најголема предност на технологијата е што корисниците не треба...

Sony Xperia M5 Ultra – камерата како најсилен адут

Јапонскиот гигант Sony ќе го претстави новиот модел Ultra, кој ќе се базира на постариот брат Xperia M5. Новиот M5 Ultra ќе биде подобар од обичната М петка, ќе има...