Фејсбук покрена можност за проверка на безбедноста на жителите на Париз

Фејсбук покрена можност за проверка на безбедноста на жителите во загрозените делови на Париз, откако корисниците на Твитер ги повикаа граѓаните да пружат засолниште секому во неволја, користејќи го...

„Твитер“ го отстранува лимитот од 140 карактери и за твитови

„Твитер“ го измисли терминот „твитови“ и практично ја популаризира меѓу корисниците идејата за користење хаштагови и до денес сите ја поврзуваме платформата со класично ограничување од 140 карактери при...

(Видео) Како изгледа дрон за вистински професионалци?

DJI Matrice 600 е најмоќното летало од ергелата на DJI. Има носивост до 6 килограми, максимално траење на летот до 35 минути, со максимален домет до 5 километри, а...

И Вибер воведува енкрипција на пораките

Viber најави дека целата комуникација која ја водите преку апликацијата ќе биде заштитена со енкрипција меѓу примачот и испраќачот што ќе биде одлично за околу 700 милиони корисници кои...

Како ФБИ го хакна iPhone-от на терористот?

Што му останува на ФБИ ако Apple одбие да му помогне да го пробие заклучениот iPhone смартфон? Се разбира, да ангажира група професионални хакери да го направат тоа. Според Washington...

Mi 4c е уште еден евтин телефон на Xiaomi со одлични спецификации

Производителот на паметни телефони од Кина, Xiaomi, кој сериозно претендира да стане најголемиот во светот, го претстави својот нов уред од средно – високата класа, кој има цена од...

Јапонците ќе се возат со невидлив воз од 2018 година

Еден од врвните архитекти на Јапонија, Кезујо Сејима дизајнираше необичен воз како дел од прославата на 100 години од постотење на една железничка компанија. Се работи за воз кој...

Nissan претстави концепт за луксузно автономно возило

Автономни возила – девизата на годината. Сите работат на нејзе, од Honda и други автомобилски производители, па се` до таквите како Google и Apple и секако неизбежните Tesla. За...

LG G4 ќе биде првиот телефон што ќе добие Android 6.0 Marshmallow

Една од најголемите предности на уредите кои што го носат Nexus името е редовните надградби за кои што корисниците не треба да чекаат повеќе месеци. Овие уреди, кои што...
video

(Видео) : Миле Паника чита македонски „базови“

Миле Паника од К-15 и даде огромна поддршка на македонската апликација Buzz која е замислена како забавна социјална мрежа каде ќе се објавуваат смешни или сатирични изреки и коментари...

Следете не

11,804FansLike
556FollowersFollow
473FollowersFollow

Живот

ХУМАН ТРЕТМАН НА ПАЦИЕНТИ СО БОЛЕСТИ НА ОЧИТЕ ОД СТРАНА НА ОФТАЛМОЛОГИЈА ,,ДЕНИЦА”

Специјализираната Болница по офталмологија„Деница“, по повод 100 дена од своето работење, направи хуман гест и излезе во пресрет на пет пациенти кои побарале помош...

Ова е Јане Тодоровски – единственото прваче во тетовско Жилче

Во тетовското село Жилче, во oсновното училиште „Шемшово“, годинава првпат има само едно прваче – Јане Тодоровски. Сè уште има пет години, шест ќе полни...

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ – ДОНИРАЈТЕ И СПОДЕЛУВАЈТЕ ДА ГО СПАСИМЕ МАЛИОТ ИГОР ГЕЛЕНЧЕВ ОД...

ВЕ МОЛАМ СПОДЕЛЕТЕ И ДОНИРАЈТЕ МНОГУ Е ИТНО СЕ РАБОТИ ЗА ДЕТЕ КОЕ МНОГУ МИ ЗНАЧИ ДА ОСТАНЕ ЖИВО ! Инаку Игор Геленчев е 14...