video

(ВИДЕО) Заев до лицата со посебни потреби: Ќе го добиете заслуженото место во општеството

Како долгогодишни и верни пријатели, градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев и лицата со телесен инвалидитет од цела Македонија, синоќа се дружеа на традиционалната манифестација „Тортијада“ и на „Музичките...

Заев: Портите на Струмица секогаш ќе бидат ширум отворени за италијанскиот јазик и култура

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев и амбасадорот на Република Италија во Република Македонија, Карло Ромео, вечерва во домот на АРМ во Струмица присуствуваа на манифестацијата по повод одбележувањето...
video

(ВИДЕО) Заев: Доколку на државата и беше најважен граѓанинот и ако социјалната помош беше...

Доколку на државата и беше најважен граѓанинот и ако социјалната помош беше повисока за 60 проценти денеска немаше да се зброува за глад туку за поквалитетен живот, изјави лидерот...

(ВИДЕО) Заев: Вие децата сте иднината на општина Струмица и иднината на Република Македонија

Првачињата од основните општински училишта го поздравија градоначалникот Зоран Заев, денеска, во центарот за култура „Антон Панов“ на нивниот прием во Детската организација. Заедно го споделија овој прекрасен момент...
video

(ВИДЕО) Костадинов: Дали „Македонски шуми“ продава дрва под рака на црно?

Времето се залади, грејната сезона само што не е почната, а граѓаните на Струмица не можат да дојдат до огревни дрва. Без огрев ги остава граѓаните претпријатието платено да им...

Струмица со 100 евра ќе го субвенционира приклучокот на гасоводната мрежа

Советот на Општина Струмица на денешната седница донесе одлука за субвенционирање на дел од надоместокот за приклучување на дистрибутивниот гасоводен систем. Според одлуката, ќе се субвенционираат 50 приклучоци со...
video

(ВИДЕО) Заев: Женскиот фудбал ја има мојата и поддршката на општина Струмица

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, го означи стартот на кампањата „LIVE YOUR GOALS“ или „Живеј ги своите цели“, проект, кој што го реализираат ФИФА и Фудбалската федерација на...

Одбележан 11 септември Денот на ослободувањето на Струмица

Струмица го одбележа 11 септември,  Денот на ослободувањето со полагање свежо цвеќе пред Споменикот на револуцијата во градскиот парк. На свеченоста по повод 72 годишнината од ослободувањето на градот...
video

(ВИДЕО) Заев: Време е да ја видиме Македонија сплотена, просперитетна, економски напредна и целосно...

Општина Струмица, денеска, го одбележа Денот на независноста на Република Македонија. Пригодната свеченост се одржа пред споменикот на Гоце Делчев на истоимениот плоштад, пред кој свежо цвеќе положија градоначалникот...

Објавени конкурсите за манифестацијата „100 Илјади поети за промена“

Манифестацијата „100.000 поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ распиша поетски конкурс за годинашното издание. Поезијата со која ќе може да конкурираат автори од сите генерации...