Падобранскиот ас Зоран Иванов до Кире Лазаров: Животот на Македонците не е само спортот...

Падобранскиот ас и доајен на македонското новинарство, Зоран Иванов, му упати отворено писмо на капитенот на македонската ракометна репрезенатција Кире Лазаров. Писмото доаѓа како реакција на објавата на Лазаров од...

Термонуклеарна бомба: целото писмо од Иванов до Трамп

Драги Трампе, Веројатно сте чуле за мене, јас сум Хорхе од Македонија. Хорхе ми е уметничко име, инаку се викам Ѓорге, како Џорџ, само на македонски. Не знам како можеле...

А ПРОТЕСТ ПРЕД ПАЛАТАТА НА ВМРО-ДПМНЕ?!

Ќе имаме СИГУРНО де-факторизација на Македонците кога скоро половината Македонци сè уште гласаа за Груевски. Јас знам дека овие граѓани веќе знаат дека Груевски е веќе вештачки лидер, и...

Зошто ги подржувам шлаканиците на Фрчкоски?

Секогаш сум бил краток во своите написи, не заради недостаток на интелегенција туку за да напишаното биде прочитано и без многу умување секој читател си донесе заклучок сам за...

Жал, чемер и јад

Пишува: Жарко Стеваноски ВМРО-ДПМНЕ „прогласи“ неколкудневна жалост поради губењето на позициите на криминалните бизнис-ориентид министри, инкриминираните политик-ориентид бизнисмени, губењето на штабот на Гоца лоциран во МВРО-ВМРО и одземените слушалки од...

За мртвите души на живите предавници

Македонците со почетокот на секој милениум прават држава – Александар пред почетокот на првиот, Самуил на почетокот на вториот, оваа генерација Македонци на почетокот на овој третиов милениум. Првата...

Тодоров ЈАВНО да те вакцинираме со БСЖ вакцина на Плоштад

Апсурдни луѓе прават апсурдни работи а тоа се граничи со лудило Авион не летал СКОПЈЕ –СОФИЈА. Кола не возела, возило специјално со ладен ланец немало, мерцедесот од фирерот греота да...

„Шарените патриоти“ ги шараат ѕидовите на институциите

Пишува: Жарко Стеваноски Непосредно пред Новогодишните празници, поминувајќи пред Центарот за култура „Марко Цепенков“ необична глетка ми го привлече вниманието: качен на скеле монтирано пред самиот влез од „храмот на...

Музеј на жртвите на ВМРО

Изминатата ноќ за мене беше тешка и непроспиена, но за среќа помина без други последици, освен голема материјална штета. Стоејќи така на местото на настанот и чекајќи, погледот ми...

Македонија – Вечна, земја на евтин национализам и пластичен експлозив

Февруари 2017, Македонија сцена прва: два милиона народ (или тоа што остана од нив) заробени во рацете на партија пред распаѓање, Миленко и Владо во првите борбени редови. Вака,...

Следете не

11,463FansLike
556FollowersFollow
462FollowersFollow

Живот

video

(ВИДЕО) Жестока тепачка на СРБИ кај граничниот премин „Богородица“ поради долгите колони

На социјалните мрежи се појави и видео од тепачката. Според очевидците, се работи за Срби, односно возачи од возила со регистарски ознаки од Белград...

Граѓаните на Богданци на референдум се изјаснија против изградбата на рудници, не сакаат да...

Од вкупно запишаните 6.918 граѓани на референдумот по двете прашања се изјасниле вкупно 4.321 или околу 62 отсто од гласачкото тело што значи дека...