Најлуда диета на светот

Сакате да ослабнете 5 до 10 килограми за само 6 недели? Заборавете на сите останати диети и нивните правила – прескокнете го појадокот, напијте се кафе и бањајте се во...

Ако сакате долго да спиете, ова се лоши вести за вас

Познато е дека недостатокот од сон не е добар за здравјето, но научниците откриле дека и претерувањето има негативни страни. Во истражување со повеќе од 50.000 луѓе научниците утврдувале што...

Ослободете се од каменот во бубрег за само 6 дена

Со помош на овој едноставен рецепт ќе се ослободите од песокот во бубрези за 3-4 дена, а камењата ќе ги исфрлите за 6 дена. За рецептот ви се потребни: 100 мл...

Како да преживеете рак на дојка?

Едно ново истражување покажало дека жените заболени од рак на дојка почесто преживуваат доколку јадат повеќе зелен зеленчук. Едно големо американско-кинеско истражување пронашло врска помеѓу поголемата консумација на зеленчук каков...

Генот е виновен зошто сакаме слатко

Канадските научници кај девојчињата откриле ген што ги прави неодоливи слатките и сладоледот. Генетичката структура е главен виновник за огромната желба за шеќер. Ова откритие може значително да придонесе...

Со луто пиперче против инфаркт

Погрижете се да имате барем едно кајенско луто пиперче во својата кујна бидејќи никогаш не знаете кога може да ви затреба. Американскиот експерт д-р Кристофер нема изгубено ниту еден пациент...

Удоволувањето на другите може да предизвика анксиозност и депресија

Жените се биолошки предодредени да се грижат за другите. Сепак кога задоволувањето на семејството и на пријателите ќе стане нагласено – во таа мера што почнува да ви го...

Совети за здраво срце: Применете ги!

Според податоците на Светската здравствена организација, од кардиоваскуларни болести во светот умираат околу 17 милиони луѓе.  Околу 60 отсто жители во светот не почитуваат ни минимум препораки за зачувување...

Дали органските производи се навистина здрави?

Бидејќи во последно време сè повеќе се зборува за органски производи, се запрашавме дали овие намирници се навистина здрави… Како се добива органски производ? За некој производ да биде со органско...

Диета со тиквички

Доколку сакате тиквички, но и некој килограм помалку, пробајте ја оваа диета која го чисти вашиот организам, но ги чисти и килограмите. Тиквичките се исклучително корисни за многу болести –...

Следете не

11,463FansLike
556FollowersFollow
462FollowersFollow

Живот

video

(ВИДЕО) Жестока тепачка на СРБИ кај граничниот премин „Богородица“ поради долгите колони

На социјалните мрежи се појави и видео од тепачката. Според очевидците, се работи за Срби, односно возачи од возила со регистарски ознаки од Белград...

Граѓаните на Богданци на референдум се изјаснија против изградбата на рудници, не сакаат да...

Од вкупно запишаните 6.918 граѓани на референдумот по двете прашања се изјасниле вкупно 4.321 или околу 62 отсто од гласачкото тело што значи дека...