ШОКАНТНА БОМБА НА ПРИЗМА: ГРУЕВСКИ ОД ВИЕНА ТЕЛЕФОНСКИ КОНТАКТИРАЛ СО ПРАТЕНИЦИТЕ КОИ ГИ ОТВОРИЈА ВРАТИТЕ НА СОБРАНИЕТО, СО БЕТМЕН, ЧАВКОВ И СО ИВАНОВ!

0
1313

Анализата на речиси над 6.000 телефонски разговори и вештачењето на телефонски апарати досега открила богата комуникација на партиски функционери со пратениците кои се осомничени дека ги отвориле вратите во паралменот. Таква комуникација била регистрирана и меѓу Миле Јанакиески и пратеникот Крсто Мукоски. Во деновите пред критичните настани и Груевски разменувал смс-пораки со пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски.

Како што претходно објавивме, од два телефонски броја што фигурирале како негови, најфреквентни комуникации Груевски имал на 26 април, ден пред „крвавиот четврток“ и ден кога медиумите веќе информираа за неговите први средби во Виена. Тој ден Груевски разговарал со претседателот Ѓорге Иванов, со техничкиот премиер Емил Димитриев, со Богдан Илиевски- Бетмен од иницијативата „За заедничка Македонија“ и со повеќе партиски соработници.

На 27 април, пак, биле регистрирани само две комуникации: вечерта околу 21 и 40 минути разговарал со Иванов, а околу 21 и 50 со Митко Чавков. Разговорот со Чавков траел нешто повеќе од една минута, и тоа откако ситуацијата во парламентот веќе била ставена под контрола на полицијата и привршувала постапката за евакуација на пратениците.

Иако на 28 април Груевски во ТВ-интервју тврдеше дека претходниот ден телефонски разговарал со десетина претставници на меѓународната заедница  и со четири-пет пратеници, такви разговори не се регистрирани. На 28 април на тие два броја не била регистрирана ниту една телефонска комуникација на Груевски. Првиот и единствен разговор го реализирал дури на 29 април, со братучедот и поранешен директор на УБК, Сашо Мијалков.

Од друга страна, од Чавков бил одземен еден телефонски апарат, а другиот, за кој било утврдено дека активно го користел, тој изјавил дека го изгубил на пат од една до друга болница лани во јули, кога претрпел срцев удар.

Македонија ударот го доживеа три месеци пред неговиот.

Повеќе за ова на Призма.