(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Необични барови во светот каде забавата никогаш не престанува

0
877

Без разлика на тоа дали сакате да уживате во неверојатни погледи или да имате можност да ги посетите најстарите барови во светот или да пробате култни коктели, постојат места за сите вкусови и желби.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-01

Од места каде можете да изберете меѓу 145 различни видови на виски или места каде имаат 25 различни видови на мраз, до места кои ви овозможуваат неверојатна глетка.


1. Rick’s Café, Негрил

Место каде можете да уживате во прекрасни зајдисонца и каде многу луѓе одлучуваат да го тестираат својот авантуристички дух со скок во вода од карпите на кои е изграден овој бар.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-1

2. Northern Lights, Рејкјавик

Овој бар дизајниран е специјално за да имате можност да уживате во омилениот пијалак и погледот кон ѕвезденото небо и Аурора бореалис.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-2

3. Sky Bar, Бангкок

Изграден е на врвот од хотелот Лебуа на 63-иот кат, а од него имате можност да погледнете како изгледа целиот град.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-01

4. The Chandelier, Лас Вегас

Зошто да бидете под лустерот на некоја просторија кога можете да пиете кафе или алкохолен пијалак внатре во него? Тука имате можност да се најдете меѓу 2 милиони кристали кои се дел од самиот лустер.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-4

5. Artesian, Лондон

Овој бар влегува во листата на 50-те најдобри барови во светот, бидејќи секоја година ја менува темата на коктели, а оваа година е „надреализам“.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-05

6. Rock, Кута

Тука можете да пристигнете само со брод и да се чувствувате како да се наоѓате на мал пуст остров кој од сите страни е опколен со вода.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-6

7. Harry’s Bar, Венеција

Ова место е култно благодарение на тоа што на голем број на славни личности им бил омилено место во Венеција. Тука седеле: Чарли Чаплин, Орсон Велс и Труман Капоте.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-7

8. The Aviary , Чикаго

Со 25 различни типови на мраз и коктели кои се служат во топки од мраз кои треба да се искршат за да можете да ги испиете – тука коктелите се вистинско уметничко дело.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-8

9. Rock Bar, Кута

Изграден е на карпа на висина од 14 метри од морската површина, а од него имате неверојатна глетка на Индискиот океан.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-9

10. The Dead Rabbit, Њујорк

Ако сте фан на ирскиот пијалак виски, тогаш ова е идеално место за вас, бидејќи имате можност да одберете од неверојатни 145 видови.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-10

11. Sean’s Bar, Атлон

Ова е најстариот паб во Ирска кој се верува дека потекнува уште од 900-та година.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-11

12. Akkurat, Стокхолм

Ако сте љубител на пивото, тогаш тука можете да изберете едно од 600-те видови на пиво – од сезонски пива, пива во ограничени количини или винтиџ пива.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-12

13. Water and Wind Café, Хо Чи Мин

Овој бар целосно е направен од природни материјали – дури и мебелот е направен од бамбус, а за него не е употребена ниту една шајка.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-13

14. Joben Bistro, Клуј-Напока

Овој бар ќе ве однесе во фантазиите на Жил Верн со сите машини и објекти кои се наоѓаат во него, а се направени според описите на овој автор на научна фантастика.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-14

15. Falk’s bar, Минхен

Овој бар сместен е во голема сала која е единствениот простор од хотелот Bayerischer Hof кој останал недопрен од Втората светска војна и датира од 1839-та година.

neobicni-barovi-vo-svetot-kade-zabavata-nikogash-ne-prestanuva-15