(ФОТО) Во Словенија падна снег!

0
378

Кон средината на летото падна снег на Кредарица во Словенија каде циклон донесе снежни навеви и температура од еден степен под нулата.

Освен на Кредарица, снег падна и на италијанските Алпи, со температура под нулата, а уште постудено се очекува да биде во текот на викендот.

Бура и обилни врнежи од дожд зафатија делови од Хрватска. Дожд врнеше во Далмација, потоа во Славонија каде што е направена штета, и во близина на Книн.