ФИРМИТЕ НА ГРУЕВЦИ СО ПРСТ ПОКАЖАНИ ЗА ЛЕГАЛНО РАБОТЕЊЕ : ЗА ИЗМАМА И ПЕРЕЊЕ ПАРИ НА АВТОПАТОТ ВО МАКЕДОНИЈА, ГРЧКИ „АКТОР“ КАЗНЕТ ОД ЕУ СО 50 МИЛИОНИ ЕВРА!

0
1008

Грчката градежна фирма во 2012 година го доби тендерот за изградба на 28-километарската делница. – Бившиот премиер Никола Груевски изврши увид на автопатот на 23 мај со бившиот министер Владо Мисајловски (Фото: МИА)

Агенцијата на Европската унија за борба против корупција (ОЛАФ) ја казни грчката компанија „Актор“ со 50 милиони евра поради измама и перење пари при изградба на автопатот Демир Капија – Смоквица, пишуваат грчките медиуми „Прототема“ и „Катимерини“, објави агенцијата „Мета“. Случајот се нашол под лупа на јавен обвинител по доказите што ги собрала ОЛАФ.

Грчката градежна фирма во 2012 година го доби тендерот за изградба на 28-километарската делница, а името на „Актор“ стана актуелно во 2014 година, кога СДСМ обвини дека од македонски банкарски сметки незаконски биле извлечени 3,5 милиони евра. СДСМ презентираше документи и тврдеше дека грчки државјани, преку преставништвото на грчката фирма „Актор“ во земјава, подигале милиони евра во кеш од филијала на „Стопанска банка“ во Неготино. „Прототема“ исто така пишува дека некои од вработените подигале месечна плата од 110.000 евра.

На прашање на „Мета“, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред две години изјави дека презема активности и прибира докази кои се неопходни за расветлување на случајот „Актор“.
„Со оглед на комплексноста на случајот, во надлежното обвинителство се преземаат дејства за прибирање докази, неопходни за утврдување на околностите на извршување на конкретниот кривично-правен настан“, одговорија од Обвинителство.

Пред две години, по налог на грчкото државно обвинителство, грчката финансиска полиција го уапси сопственикот на „Актор“, Леонидас Боболас, за даночно затајување и за долг кон државата.

Извор : СДК